Gaziantep'teki A grubu seyahat acentalarının yörenin turistik pazarlamasına ve tanıtımına katkıları üzerine bir araştırma
A research regarding contribution of group A travel agencies in gazi̇antep to regional marketing and advertisement
- Tez No: 378293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı Gaziantep'teki A grubu seyahat acentalarının yörenin turistik pazarlamasına ve tanıtımına katkılarının ne düzeyde olduğunu belirlemek, pazarlama ve tanıtım konusundaki tercihlerinin yanı sıra Gaziantep'in turistik pazarlanması ve tanıtımına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Gaziantep'teki A grubu seyahat acentaları yöneticilerine üç bölümden oluşan; demografik özellikleri, pazarlama ve tanıtımla ilgili tercihlerini ve Gaziantep'in pazarlama ve tanıtımına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik, anket uygulanmıştır. Bulgular, Gaziantep'te faaliyet gösteren A grubu seyahat acentalarının yörenin turistik pazarlaması ve tanıtımı konusuna yeterli düzeyde katkı sağlamadıklarını göstermiştir. Acentaların yörenin turistik pazarlama ve tanıtımı konusunda istekli oldukları gözlemlenmiş ve bu yönde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were based on the view of travel agencies concerning regional marketing with advirtesement. İn conjuction with this aim, it was initially purposed to find out to what extent Group A travel agencies contribute to regional marketing and advirtesement. Therefore, both general preferences and opinions of travel agencies towards tourism marketing and advertisement for general manner then for Gaziantep were presented within the scope of this study. In this context, a comprehensive questionnarie composed of three categories were conducted to travel agencies operating in the region. First part of the questionnarie includes demographic variables while the other parts involved expressions aimed to determine the preferences of travel agencies towards marketing and advertisement and then their views as to the implementation of these issues in Gaziantep. In conclusion it was deduced from findings that Group A agencies were ascertained to be incompetent with regard to contribution to the region in view of regional marketing and advirtesement issues. On the other hand, it was surmised that Travel agency employees were eager on regional marketing issue. Therefore some implications were drawn in this direction.