Gaziantep ili gümüş işlemeciliği
Silver embroidery in Gaziantep
- Tez No: 378294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma günümüzde Gaziantep ilinde yapılan gümüş işlemeciliği ile ilgili bir kaynak oluşturacağı ve belgelendirileceği için önem taşımaktadır. Gaziantep ilindeki günümüz gümüş işlemeciliğinin ürün, malzeme ve yapım tekniklerini belirlemek amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Bu araştırma model olarak, betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ilindeki gümüş işlemeciliği ile ilgili faaliyet gösteren atölye ve işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada Türkçe yazılı kaynaklar ve elektronik ortamda yapılan Türkçe kaynaklardan yararlanılmıştır. Günümüzde faaliyet gösteren atölye ve işletme sahiplerinin görüşünü alabilmek için anket uygulanmıştır. Aynı zamanda gümüş işlemeciliğinin Gaziantep'te ki geçmişi ve günümüzdeki durumu ile ilgili gümüş ustaları, işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde sektörde çalışanların büyük çoğunluğunun 40 yaş üzeri erkek, gümüş işlemeciliğinin meslek ustası veya aile tarafından öğretildiği ancak usta/çıraklık olarak daha fazla önce çıktığı saptanmıştır. Gümüş işlemeciliğinin atölyede yapıldığı malzemenin ürünün kalitesinde çok önemli bir rol oynadığı ve kaynak bulma zorluğunun olmadığı görülmüştür. Gümüş işlemeciliğinin tanıtımının fazla yapılmadığı ve bundan kaynaklı kişilerin ürünlerini kendilerinin pazarladığı saptanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirilerek çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out for the determination of raw materials, production phases and final products on silver embroidery in Gaziantep. This research study mainly focuses on workshops and facilities that conduct silver embroidery in Gaziantep. During the study, written Turkish documents and electronic documents have been used as a source. In order to gather information and opinions of workshop owners a questionnaire was conducted interviews were held with silver masters and workshops' owners related to the past and present status of silver embroidery sector in Gaziantep. During the interviews valueable information was collected. When the findings were analyzed it was discovered that a majority of masters were male and over the age of 40 years old. The majority has learnt their profession through master/apprentice relationship model. Also it has been seen that raw material quality directly effects on product quality and there is not any difficulties to find raw material in the market. It has also been found that, manufacturers make their own marketing due to the very little advertisement. As a result, all data collected during site visits and researches has been evaluated and solutions were suggested in this study.