Barok sanat ve giyim modasına etkisi
Baroque art and it's effect on clothing fashion
- Tez No: 378295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Clothing Industry, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Araştırmanın temel amacı, Barok sanatın günümüz (2000-2014) giyim modasında yansımalarını araştırmak, bu akımdan etkilenerek Barok Sanat'ın karakteristik özelliklerini tasarımlarına yansıtan yerli ve yabancı modacıların tasarımları hakkında bilgi vermektir. Araştırma evreni, Barok sanatın karakteristik özelliklerini kıyafet tasarımlarına yansıtan moda tasarımcıların tasarımlarından (2000-2014) ve barok modasına ilişkin alan uzman görüşlerinden oluşmaktadır. Araştırma örneklem grubunu ise toplam 55 moda giysi ürün örneği ve 4 uzman görüşü oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, geçmişten günümüze gelişim gösteren moda birçok kaynaktan beslenerek farklı bir ivme kazanmıştır. Geçmişten günümüze; toplumların, geleneklerin, olayların büyülü bir aynası olan modayı savaşlar, barışlar, buluşlar ve sanat olayları her açıdan etkilemiştir. Birçok kaynaktan beslenen moda son yıllarda, özellikle sanat akımlarından etkilenerek yön değiştirmeye başlamış, sanatın kültürel mirası ve zenginliği günümüz giyim modasına şekil ve yön vermiştir. Bu bağlamda modacıların içsel duyumlarıyla yoğrulan sanatın biçimsel özellikleri modada çeşitlilik ve zenginlik yaratmış ve Barok dönem sanat zenginliği günümüzde birçok modacıya ilham kaynağı olmuştur. Elde edilen verilere göre, günümüz giyim modasını (2000-2014) barok yapan kiterlere göre görseller değerledirildiğinde; ayrıntılı işçiliklerin yer aldığı, süslü ve ihtişamlı giysilerin tasarlandığı, açık, parlak, simli renkler ve koyu renklerin bir arada kullanıldığı, özellikle siyah ve altın birlikteliği, dantel, kadife, brokar, goblen, jakarlı, parlak ve yaldızlı kumaşların kullanıldığı, inci, boncuk, pul, payet, zımba, taş, iplik vb. malzemelerle desenli işlemelerin yapıldığı hemen hemen bütün örneklerde ön plandadır. Bazı tasarımlarda ise, kendinden dokulu ve desenli kumaşlarda iri çiçek desenlerinin yer aldığı, kemer, küpe, bilezik, çanta gibi aksesuarların altın, inci gibi malzemelerle süslendiği, çiçek, inci ve altınla bezenen baş süslemelerinin koleksiyonları tamamlayan parçalar olarak yer aldığı ve çok az da olsa ruhani ve mitolojik figürlere birkaç tasarımda yer verildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to investigate the Baroque art's (2000-2014) reflection on today's clothing fashion, and to give information about the designs of domestic and foreign fashion designers who were influenced by this movement and reflected the characteristics of Baroque art on their designs. Research universe, is composed of the designs of fashion designers reflected the characteristics of Baroque (2000-2014) art on their clothing designs and expert opinions regarding the baroque fashion. The research sample consisted of a total of 55 fashion clothing product samples and four expert opinion. According to the survey, fashion that indicating a development from past to the present gained a new impetus by feeding from many sources. From past to present; wars, peace, inventions and art events have affected the fashion in every aspect that is a magical mirror of society, traditions, and events. Fashion feeding from many sources in recent years, particularly influenced by the art movement and began to change direction, cultural heritage and wealth of art shaped and gave direction to today's fashion clothing. In this context, the formal characteristics of the fashion designer's art mixed with the internal sense of diversity, it has created wealth and the richness of the Baroque period of art has been a source of inspiration to many designers today. According to the obtained data, when visuals evaluated according to criteria that makes today's fashion wear (2000-2014) baroque ; involving additional labor, we can see that; the detailed craftsmanship takes place, the ornate and magnificent garments designed, light, bright, silvery color and a combination of dark colors used , especially black and gold combination, lace, velvet, brocade, tapestry, jacquard, that uses bright and gilded fabrics, pearls, beads, sequins, punches, blocks, yarns and so on. In almost all instances in which the pattern of processing the material is in the foreground. In some designs,it has been observed that; the large flower patterns located on self-textured fabric and chintz in which, belts, earrings, bracelets, gold accessories such as handbags, decorated with materials such as pearls, flowers, decorated with head adornment where as complementary parts, and very slightly spiritual and mythological figures were given in a number of designs.