A comparative study on the perception of communicative approaches: the case of Turkey and Iran
iletişimsel yaklaşım algısına dair bir çalışma: Türkiye ve İran vakası
  1. Tez No: 378297
  2. Yazar: NASRİN MEHMANDOUST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İngilizce dünyanın en popüler dillerden biri olarak pek çok insanın hayatında önemli rol oynamaktadır. Birçok ülkede İletişimsel Dil Öğretimi (CLT), ingilizce öğretimi için en yaygın ve tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, İran ve Türkiye'de bu yöntemin ilkelerinin uygulanması doğrultusunda, İngilizce öğretmenleri, akademisyenler ve dil okul yönetmenlerin tutumunu bulmaya çalışılmıştır. Çalışma her ülkeden sekiz katılımcı olarak toplam onaltı katılımcıyla gerçekleştirildi. Bunlardan on ikisi İngiliz Dili Eğitimi (ELT) alanında öğretim deneyimine sahip mezun öğretmenler, İkisi akademisiyen ve diğer ikisi, özel ingilizce eğitim merkezin başkanıdır. Bu nitelikli çalışmada, veriler görüşme tekniği ile toplanıp ve sabit karşılaştırmalı yöntemle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tüm öğretmenler CLT ilkelerinin farkında olup genelde tercih ettikleri bir yöntemdir. Ancak öğretim sürecinde kendi sınıfında bu yöntemi uygulamak istediklerine rağmen bu ilkelerin uygulamasında; öğretim programı, eğitim sisteminin amacı, sınav sistemleri, yeterli zaman eksikliği, , uygun ortamın, malzeme, ve hizmet içi eğitimin eksikliği, kalabalik sınıflar gibi pek çok engel vardır. Bununla birlikte, ingilizce yabancı dil olan (EFL) iki ülke (Türkiye ve İran) karşılaştırılmasındaki bazı sonuçlara göre, CLT ilkeleri, Türkiye'de, İran dan daha fazla geçerli olup uygulanabilir hale gelmiştir. Bu çalışma aynı konudaki mevcut araştırma bulgularıyla tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
English as one of the most popular languages in the world play an important role in life of many people. One of the most prevalent and preferred methods of teaching English is Communicative Language Teaching (CLT) in most of English teaching classes in many countries. This study tried to find out the attitude of English teachers, academicians, and stakeholders according to application of principles of this method in Iran and Turkey. The study was conducted with sixteen participants, eight participants from each country. From these sixteen participants, twelve of them were teachers who graduated from field of English Language Teaching (ELT) and have experience of teaching. Two of participants are academicians, and the other two are heads of private English institutes. The study is qualitative and data gathered through interview technique and analyzed with constant comparative method. As a result, it founded that although all teachers are aware of CLT principles and they prefer to apply its principles in the process of teaching in their class but there are many obstacles such as curriculum, aim of educating system, testing systems, large classes, lack of suitable environment and materials, lack of in-service training, and insufficient time, which prevent them from implementing CLT principles in their classes. However, in comparing two EFL countries (Iran and Turkey) the study came to this conclusion that according to some points, CLT principles started to be more used and applicable in Turkey than in Iran. This study is consistent with existing research findings on the same subject.