Ortaöğretim lise 1. sınıf matematik programının değerlendirilmesi
Evaluation of lyce 1 mathematics curriculum in secondary education
  1. Tez No: 97604
  2. Yazar: SELDA ÇET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALLIALP, YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı uygulanmakla olan ortaöğretim matematik programlarından lise 1. sınıf matematik programının etkililiğini öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Araştırmadaki değişkenler, cinsiyet, okul türü (devlet ve özel okul), öğrencilerin lise 2. sınıfta seçmek istedikleri alan ve öğrencilerin algıladıkları matematik başarılandır. Araştırma İstanbul ilindeki özel ve resmi devlet liselerin evreninden oranlı küme örnekleme yoluyla seçilmiş bulunan 6 özel ve 18 resmi devlet lisesinde yürütülmüştür. Her liseden rasgele seçilen bir lise 1. sınıf araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Kademeli örnekleme yoluyla elde edilen ömeklem grubuna giren toplam 769 lise 1.sınıf öğrencisinin görüşleri değerlendirilmiştir. Bu araştırmada problem,“Uygulanmakta olan lise 1. sınıf matematik programının yeterli ve yetersiz olan yönleri nelerdir ve bu yönler ile öğrenci cinsiyeti, okul türü (resmi ve özel), lise 2.sımfta seçilecek alan ve algılanan matematik başarısı ile bir bağıntı var mıdır?”' şeklinde ifade edilmiştir. Araştırma tarama modelindedir. Elde edilmek istenen bilgilere ait veriler“Ortaöğretim lise 1. sınıf matematik programlarını değerlendirme anketi”ile elde edilmiştir. Bu araştırma ile lise 1. sınıf öğrencilerinin düşünceleri doğrultusunda, lise 1. sınıf matematik programının amaç, içerik, yöntem ve teknikler, değerlendirme, öğretmen yeterlilikleri gibi boyutlar açısından değerlendirilmesi ve bu değerlendirme kapsamında öğrencilerin düşünceleri ile çeşitli bağımsız değişkenler arasında bağıntıların olup olmadığının sınanması amaçlanmıştır. Bu genel amaç doğrultusunda belirtilen boyutlar altında elde edilen sonuçlar şunlardır: 1 -Öğrencilerin çoğunluğunun kendilerini matematikte başarılı olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Matematik başarısı ile cinsiyet arasında bir bağıntı bulunmuştur. 2-Öğrencilere göre, lise 1. sınıf matematik dersi matematiksel ve mantıksal düşünme yeteneklerini geliştirmekte, matematiğe karşı olan ilgilerini arttırmaktadır, öğrenciler lise 1. sınıf matematik dersinin seçilen meslekte faydalı ve alan seçimine ııyönelik karar vermede katkısı olacağını düşünmektedirler. Lise 1. sınıf matematik dersi problemleri çözme becerilerini geliştirmekledir ve diğer dersleri (fen dersleri vb.) öğrenmeye katkısı olmakladır. Matematik ile ilgili bir alanda kariyer yapma ve lise I. sınıf matematik dersinin problemleri yorumlama becerisini geliştirdiği hakkında da öğrencilerin olumlu düşüncelere sahip oldukları söylenebilir. Fakat lise 1. sınıf matematik dersinin inceleme- araştırma alışkanlığı kazandırmadığı, öğrenilen bilgilerin günlük yaşamda kullanılmasına katkısı olmadığı vç ispat yapabilme becerisini geliştirmediği sonucuna varılmıştır. Lise 1. sınıf matematik dersinin matematiksel ve mantıksal düşünme yeteneğini geliştirmesi fikrine katılım derecesi ile cinsiyet arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik dersinin inceleme-araştırma alışkanlığı kazandırmada katkısı çlması, lise 1.sınıf matematik dersinin matematiğe karşı ilgiyi ve matematik ile ilgili bir alanda kariyer yapma 'isteğini arttırması, lise 1. sınıf matematik dersinin öğrenilen bilgileri günlük yaşamda kullanmaya katkısı olması, diğer dersleri anlamada katkısı olması vç ispat yapabilme becerisini kazandırması fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik programının genel amaçlarının tümünün gerçekleşme derecesi ile öğrencilerin lise 2.sınıfta seçmek istedikleri alan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1.sınıf matematik dersinin amaçlarının tümünün gerçekleşme derecesi ile öğrencilerin algıladıkları matematik basanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. 3-Öğrencilerin düşüncelerine göre, lise 1. sınıf matematik programının konularının fazla olduğu anlaşılmaktadır. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun konuların sıkıcı olmadığını düşündükleri, soyut kavramlardan dolayı öğrenmede bir zorluk çekmedikleri ve problem çözerken matematiksel kavramları kullanmakta zorluk çeken öğrenci sayısının fazla olmadığı fakat yeteri kadar öğrenci bu konuda başarılı değildir. Lise 1. sınıf matematik dersinde bir yıl boyunca işlenen konuların fazla olması ve lisel. sınıf matematik dersindeki kavramların problem çözerken kullanılmasında güçlük mkatılım derecesi ile algılanan matematik başarısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. - 5- Öğrencilerin görüşlerine göre, lise 1. sınıf matematik derslerinde verilen ödev sayısının yeterli olduğu ve verilen ödevlerin daha iyi öğrenmeye yardımcı olduğu ve çok zor olmadığı anlaşılmaktadır, öğrencilere göre, lise 1. sınıf matematik sınavlarında öğrenciler ne tür sorularla karşılaşacakları hakkında bilgilendirilmektedirler. Değerlendirme sürecinde öğrencilerin sınıf içindeki katılımları dikkate alınmaktadır, öğretmenin, öğrencilerini basanlarının artması veya azalması durumunda yeteri kadar bilgilendirdiği söylenebilir. Yapılan matematik sınavlarının öğrencilerin matematik başarılarını ortaya koymadığı ve bu nedenle öğrencilerin matematikte nç kadar başarılı olduklarını anlayamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Lise 1.sınıf matematik dersinde verilen ödevlerin sayısının yeterli ve daha iyi öğrenmeye yardımcı olması fikrine katılım derecesi ile cinsiyet arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik dersinde verilen ödevlerin sayısının yeterli olması, lise 1. sınıf matematik dersinde verilen ödevlerin daha iyi öğrenmeye yardımcı olması, lise î. sınıf matematik dersinde verilen ödevlerin çok zor olması, lise 1. sınıf matematik dersinde yapılan sınavlara ne tür sorularla karşılaşılacağını bilmeden sınava girmek ve matematik sınavlarının matematik başarısını ortaya koyması fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. 6- Öğrencilere göre, matematik öğretmenleri yeterli matematik bilgisine sahiptir, matematiği yeterince öğretebilmektedir ve gerektiğinde öğrencilerine bireysel olarak yardımcı olabilmektedir. Fakat matematik öğretmenlerinin matematik dersini Öğrencilere sevdirmekte başarılı olduğu söylenemez. Öğrenciler matematik Öğretmenlerini gerçek yaşamdan örnekler vererek dersi anlatmakta başarılı bulmamaktadırlar. Matematik öğretmenlerinden gerekli olduğunda dersle ilgili bireysel yardımın alınabilmesi fikrine katılım derecesi ile cinsiyet arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. vıkitaplarında yeterli sayıda resim ve grafik bulunmadığı, var olan resim ve grafiklerin yeterince anlaşılmadığı ve lise 1. sınıf matematik kitabında yer alan problemlerin gerçek yaşamla ilgili olmadığı sonucuna varılmıştır. Lise I. sınıf matematik dersinde yeni konular ile eski konular arasında bağlantı kurulması ve lise 1. sınıf matematik ders kitabı dışında başka kaynakların kullanılmasının gerekli olması fikrinç katılım derecesi ile cinsiyet arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik dersinde konuların iyi bir tartışma ortamı içinde işlenmesi, lise 1. sınıf matematik kitabının sıkıcı olması, lise 1. sınıf matematik kitabında yeterli sayıda resim ve grafik olması, lise I. sınıf matematik kitabından çalışırken anlamakta zorluk çekilmesi fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik dersinde konuların iyi bir tartışma ortamı içinde işlenmesi, lise 1. sınıf matematik dersinde grup çalışmalarına yeterince zaman ayrılması, lise 1. sınıf matematik dersinde yeni konular ile eski konular arasında bağlantı kurulması, lise 1. sınıf matematik dersinde konuların ezbere dayalı bir şekilde anlatılması, lise 1. sınıf matematik dersi için haftalık ders saati sayısının yeterli olması, lise 1.sınıf matematik ders kitabı dışında başka kaynakların kullanılmasının gerekli olması, lise 1. sınıf matematik ders kitabından çalışırken anlamakta zorluk çekilmesi ve lise 1. sınıf matematik ders kitabında yer alan problemlerin gerçek yaşama uygun olması fikrine katılım derecesi ile lise 2.sınıfta seçmek istedikleri alan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik dersinde konuların iyi bir tartışma ortamı içinde işlenmesi, lise 1. sınıf matematik dersinde konunun işleniş amacının yeterince açıklanması, lise 1. sınıf matematik dersinde yeni konular ile eski konular arasında bağlantı kurulması, lise 1. sınıf matematik dersinde konuların ezbere dayalı bir şekilde anlatılması, lise 1. sınıf matematik dersi için haftalık ders saati sayısının yeterli olması, lise 1. sınıf matematik ders kitabı dışında başka kaynakların kullanılmasının gerekli olması, lise 1. sınıf matematik ders kitabındaki resim ve grafiklerin anlaşılır olması, lise 1. sınıf matematik ders kitabından çalışırken anlamakta zorluk çekilmesi ve lise 1. sınıf matematik ders kitabında yer alan problemlerin gerçek yaşama uygun olması fikrineçekilmesi fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı vardır. Lise I. sınıf matematik dersinde bir yıl boyunca işlenen konuların fazla olması, anlatılan konuların sıkıcı olması, soyut kavramlardan oluştuğu için konuların anlaşılamaması ve kavramların problem çözerken kullanılmasında güçlük çekilmesi fikrine katılım derecesi ile lise 2. sınıfta seçilecek alan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı vardır. Lise 1. sınıf matematik dersinde işlenen konuların fazla olması, sıkıcı olması, soyut kavramlardan oluştuğu için konuların anlaşılamaması ve kavramların problem çözerken kullanılmasında zorluk çekilmesi ile algılanan matematik başarısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı vardır. Genel olarak lise 1. sınıf matematik konularının öğrenilme dereceleri incelendiğinde bu konuların öğrencilerin çoğunluğu tarafından öğrenilemediği görülmüştür, öğrenciler tarafından algılanan yetersizliğin en yüksek olduğu konuların da bağıntı, reel sayılar, kareköklü ifadeler, polinom ve parabol olduğu görülmüştür. Modüler aritmetik, reel sayılar ve rasyonel denklemler konularının öğrenilme dereceleri ile cinsiyet arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı vardır. Bağıntı, modüler aritmetik ve reel sayılar konularının öğrenilme dereceleri ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı vardır. Lise 1. sınıf matematik programında yer alan tüm konuların öğrenilme derecesi ile lise 2.sınıfta seçilecek alan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Lise 1. sınıf matematik programında yer alan tüm konular ile algılanan matematik başarısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. 4- Bu sonuçlara göre, öğrenciler lise 1. sınıf matematik derslerinde grup çalışmalarının yapılmadığını vurgulamaktadırlar. Bununla birlikte öğrenciler konuların ezbere anlatılmadığı fikrini de genellikle taşımaktadırlar. Yine öğrencilere göre yeni konular ile eski konular arasında bağlantı kurulmakta, fakat konuların işleniş amacı öğretmenler tarafından yeterince açıklanmamaktadır, öğrenciler, haftalık ders saatlerinin yeterli olduğunu düşünmektedirler, öğrencilere göre, ders kitabı dışında kaynak kitapların kullanılması gerekmektedir. Elde edilen verilere göre, ders ivMatematik öğretmenlerinin ders konularına yönelik yeterli bilgiye sahip olması fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Matematik öğretmenlerinin matematiği yeterince öğretebil meleri, öğrencileri ile sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri, gerçek yaşamdan örnekler vererek dersi anlatmakta başarılı olmaları ve matematik öğretmenlerinden gerekli olduğunda dersle ilgili bireysel yardımın alınabilmesi fikrine katılım derecesi ile okul türü arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Matematik öğretmenlerinin ders konularına yönelik yeterli bilgiye sahip olması, matematiği yeterince öğretebilmeleri, matematik dersini öğrencilere sevdirmekte başarılı olmaları, öğrencileri ile sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri ve matematik öğretmenlerinden gerekli olduğunda dersle ilgili bireysel yardımın alınabilmesi fikrine katılım derecesi ile öğrencilerin lise 2.sınıfta seçmek istedikleri alan arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. Matematik öğretmenlerinin ders konularına yönelik yeterli bilgiye sahip olmaları, matematiği yeterince öğretebilmeleri, matematik dersini öğrencilere sevdirmekte başarılı olmaları, öğrencileri ile sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri ve matematik öğretmenlerinden gerekli olduğunda dersle ilgili bireysel yardımın alınabilmesi fikrine katılım derecesi ile algılanan matematik başarısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir bağıntı bulunmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research focus on determining the effectiveness of the lycee 1 curriculum in secondary education according to. the students opinions. The variables: in the rşseareh are gender, school type (state school and private school), the branchs that students want to choose in lycee 2 and the achivement of students from their point of view. State and private high schools of Istanbul are population of the research. This research was carried out in 6 private and 1 8 state high schools which were selected with the method of proportional set samples of state and private high schools of Istanbul. Lycee 1 class, which was choosen by random sampling method from each school has formed the sample of the research. A total of 769 lycee 1 grade students* opinions hve been evaluated those who have been included to the sample groups choosen by the graded sampling method. In this research the problem is expressed as follows,“What are the sufficient and insufficient aspects of the mathematics curriculum carried out in the lycee 1 grade and is there a relation to these aspects and gender of the students, the type of their schools; state or private, the branchs that will be choosen in lycee 2, and the mathematics achivement of students from their point of view. This research is the survey model. The results concerning the information is obtained from the questionaire which evaluate the high school education lycee 1 grade mathematics curriculum. In this research according to the lycee 1 grade students”opinions, the mathematics curriculum of this grade is intended to be evaluated by the goals, content instruction methods and techniques, assesment and the expertise of the mathematics teachers. Within this evaluation, it is purpose to examine and find out if there is an association between the opinions of the students and the independent variables. The findings are as follows: Î -It was determined that the students evaluate themselves successful in mathematics and there is a statistically association between the mathematics achivement of students from their point of view and gender. VI»2-To students, lycçe 1 mathematics lesson improves their mathematical understanding and reasoning ability and increases their interests in mathematics. Students think that lycee I mathematics lesson is effective on choosing their profession and the branchs that they will choose in lycce 2. It improves their problem solving abilities and also supports the students' learning in the other lessons. It can be said that students have positive thoughts to make a carrier in mathematics and lycee 1 mathematics lesson improves their problem interpreting ability but as a result it was determined that lycee I mathematics lessons do not support students to be accustomed on investigating. Lycee 1 mathematics curriculum was not constructed in a way that students can understand the relation between the topics and real life situations. There is a statistically association between gender and the number of the students who participate the opinions that lycee 1 mathematics lesson improves ability of the understanding and reasoning. There is a statistically association between the school type and the number of the students who participate the opinions that lyce 1 mathematics lesson supports students to be accustomed on investigating, improves the ability of proving, increases their interests in mathematics, constructs in a way that students can understand the relation between the topics and real life situations, supports the student learning in the other lessons, students have positive thoughts to make to make a carrier in mathematics. There is a statistically association between association between the degree of the fullfilment of the goals of the lycee 1 mathematics curriculum and the achivements of students from their point of view. 3 - To students lycee 1 mathematics content is excessive and is not boring. They do not difficulty on learning content because of the abstract concepts. The students who have difficulty on using mathematical concepts to solve the problems are not excessive but the number of the students who can learn the lycee 1 mathematics content are not enough. There is a statistically association between the school type and the number of the students who participate the opinions that lycee 1 mathematics content is excessive, Students have diffuculty on using the mathematical concepts to solve problems. IX- There is a statistically association between the branchs that the students want to choose in lycec 2 and the number of the students who participate the opinions that lycee I mathematics content is excessive, students have difficult}' on learning content because of abstract concepts, on using the mathematical concepts to solve problems. There is a statistically association between the mathematics achivements of Students from their point or view and the number of the students who participate the opinions that lycee I mathematics content is excessive, students have difficulty on learning content because of abstract concepts, on using the mathematical concepts to solve problems. Examining the learning degree of the lycee 1 mathematics content it was found that the content was not learned by many of the students. The hardly learned topics are relation, reel numbers, radicals, polynomials and parabola. There is statistically association between gender and the degree of learning of reel numbers, rational equations and congrunces. There is statistically association between the school type and the degree of learning of reel numbers, relations and congrunces. There is statistically association between the learning of the lycee 1 mathematics content and the branchs that students want to choose in lycee 2- There is statistically association between the learning of the lycee 1 mathematics content and the mathematics achivement of students from their point of view. 4-Students express that group works are not contained in mathematics lessons. The students students generally think that subjects in mathematics lesson are not told by heart, relations between the previous and the preceding topics but the learning goals of topics are expressed by teachers. Students think that the number of the mathematics lessons in a week are enough. Reference mathematics books are as much necessary as the course mathematics book. The figures and graphs are not enough in mathematics course book and hardly understood. They also express that the problems in course mathematics books are not related by the real life situations. Th