Bir gazbeton fabrikasında doğalgaz motorlu kojenerasyon sistemi yatırımı için fizibilite çalışması
A feasibility study for natural gas motor cogeneration system investment in a autoclaved aerated concrete factory
- Tez No: 378337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZEN ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada gazbetonun yapısı , üretimi ve otoklavlama safhası anlatılmıştır. Kojenerasyon sistem teknolojileri ve avantajları anlatılmıştır. Türkiye de ve dünyada koj enerasyon sistemleri ile ilgili yapılan çalışmalara örnekler verilmiştir. Türkiye de kojenerasyon sisteminin tarihsel geliŞimi anlatılmıştır. Kojenerasyon sisteminin mali ve termal açıdan gazbeton fabrikasına uygulana bilirliği araŞtırılmıŞtır. Kojenerasyon sistemi için 6 farklı işletme senaryosu üzerinde durularak minimum geri ödeme süresini veren durum ortaya koyulmuŞtur. Detaylı fizibilite tablosu oluşturularak mali ve termal hesaplar yapılmıştır. Ayrıca kojenerasyon sistemleri çevre sel etkileri ve yasal emisyon sınırlamalarına kadar bir çok açıdan değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Gazbeton, Kojenerasyon, Enerji, Enerji Verimliği , Fizibilite.
Özet (Çeviri)
Autoclaving step, prod uction and the sucructure of autoclaved aerated concrete is explained in this study. In addition to this, system technology of cogeneration and it‟s advantages are mentioned. Many examples of studies at cogenerat ion systems from Turkiye and all over the world are detaily examined. The historical development of cogeneration systems in Turkiye is researched. The applicabili ty of cogeneration system to autoclaved aerated concrete factory as commercial and thermal way is examined. 6 seperate operation scenarios were taken into consideration and the case with the minimum pay - back time was presented for the cogeneration system. By generating some feasibility charts, commercial and thermal calculations are done. Also, legal emission limits, environmental effects of cogeneration systems are evaluated. Key Words : Autoclaved Aerarated Concrete , Cogeneration, Energy, Energy Efficient, Feasibility