Plastik enjeksiyon kalıplama metodu ile üretilen plastik parçalarda birleşme izlerinin mekanik ve kozmetik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving mechanical and cosmetic properties of plastic injection molded plastic products with weld line
- Tez No: 378340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada plastik enjeksiyon kalıplama metodu ile üretilen plastik parçalardada birleşme izinin oluştuğu bölgeye yerleştirilen rezistans ile kalıp yüzeyi sıcaklık yumuşama sıcaklık değerinin altında belirlenen iki farklı sıcaklık değerine artırarak, birleşme izlerinin etkilerinin azaltılması amaçlandı. Tez kapsamında bilgisayar destekli tasarım programı ile standartlara uygun olan deney numuneleri için kalıp tasarımı yapıldı. Dört gözlü olacak şekilde tasarlanan kalıptan iki adet ISO 527 standardına uygun çekme test numunesi, iki adet görsel test numunesi oluşacak şekilde tasarım yapıldı. Numune tasarımlarının dengeli olarak dolması için sonlu hacimler yöntemi kullanılarak Autodesk Moldflow programında dolum soğuk yolluk dengeleme analizi yapıldı. Görsel akış veya birleşme izlerini verebilen akış analiz programı mevcut olmadığı için tez kapsamında deneysel çalışma yapıldı. Tasarlanmış kalıp modeli bilgisayar destekli imalat teknolojisi ile imal edildi. Kalıp ekipmanları ve kalıp setlerinin montajını ile kalıp enjeksiyona hazır hale getirildi. Plastik enjeksiyon ile alçak yoğunluklu Polietilen (AYPE) ve Akrilonitril Bütadien Stiren ABS malzemelerinden 8'er numune test edilmek üzere alındı. Çekme çubukları ile çekme dayanımı testi, çekme test numuneleri ISO 178 standardına uygun hale getirilerek eğilme ve ISO 180 standardına uygun hale getirilerek darbe testleri yapıldı. Ayrıca profilometre ve SEM testleri ile birleşme iz değerleri karşılaştırıldı. Elde edilen veriler sonucunda ABS ve AYPE malzemesinin çekme ve eğilme dayanım değerlerinde iyileşme görülürken birleşme izlerinin darbe dayanım değerlerine etkisi olmadığı tespit edildi. Plastik ürünün görünür yüzeyinde sıcaklık değerinin 15 Santigrat derece artırılması ile yüzey pürüzlülük ortalama değeri ve maksimum derinlik değeri azaldı. Görünür yüzeyinde sıcaklık değerinin 30 Santigrat derece artırılması ile ortalama yüzey pürüzlülük değeri artmış, ancak maksimum derinlik değeri, ortalama değere yaklaştığı için birleşme izi görüntüsüne iyileşme tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, improving mechanical and cosmetic properties of plastic injection molded weld line plastic products was aimed by heating weld line region under polymer softening temperature. The test samples were prepared using CAD software. The mold was designed to be four-sided, two tensile test specimens were prepared according to ISO 527 and the other two specimens were designed for cosmetic test. For balanced filling of the samples, flow analysis were performed with Autodesk Moldflow. Designed mold model was fabricated by computer aided manufacturing technology.With the assembly of mold equipments and die sets, Die became available for the injection molding. 8 samples were taken from both low density Polyethylene (LDPE) and Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) materials to be tested. Tensile strength tests were performed according to ISO 527. Tensile test specimens were cut for flexural tests according to ISO 178. Similarly, the tensile test specimens were cut and notched for impact tests according to ISO 180. Profilometer and SEM tests were also obtained to compare cosmetic properties of weld line area. Improvement in tensile and flexural strength of heated ABS and LDPE specimens were observed. It was found that weld line area has no certain effect on impact test results. An 15 degree Celcius increase on the surface of the plastic specimens resulted in decrease maximum depth of surface roughness and average value. Improvement in cosmetic properties of weld line area were observed. On the other hand, average surface roughness value increased with an 30 degree Celcius increase on the surface of the plastic specimens.