Bulanık mantık kullanarak spastisitenin tanı ve sınıflandırılması
Using fuzzy logic in diagnosis and classification of spasticity
  1. Tez No: 378348
  2. Yazar: VEYSEL ALCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RAHMİ CANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Spastisite, üst motor nöron lezyonu sonucu kasın aralıklı veya sürekli istemsiz aktivasyonu şeklinde kendini gösteren bir duyu-motor kontrolü bozukluğudur. Spastisitenin tüm gözlenebilen yönlerini açıklayabilen patofizyolojik mekanizma ve uygun bir ölçüm ve değerlendirme standardı yoktur. Bu tez çalışmasında, spastisitenin görüldüğü hemiplejik (inmeli) hastalar ve sağlıklı kontrol gruplarına ait alt ektremite Tibialis Anterior (TA) ve Medial Gastroknemius (MG) kaslarından ayakta, istirahat, dorsal fleksiyon ve plantar fleksyon pozisyonlarında elde edilen yüzey elektromiyografi (EMG) sinyalleri dalgacık dönüşümü (DD) ile analiz edilerek spastisitenin patofizyolojik mekanizması ve nedenselliğini uygun bir şekilde değerlendiren Bulanık Mantık Sınıflandırıcı (BMS) ile spastisitenin kantitatif ölçümünü gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan BMS, oldukça iyi bir başarım oranı (%95,8) ile spastisitenin kendi doğasında var olan ölçüm zorluklarının ve yaygın olarak kullanılan klinik ölçeklerdeki yetersizliklerin üstesinden gelme konusunda etkili olmuştur. Ayrıca sınıflandırıcının, hemipleji ile spastisite arasındaki nedenselliği açıklayarak hasta ve sağlıklıyı ayırt etmedeki tanısal yeterlilik seviyesinin“mükemmel”olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Spasticity is a disorder of the sensory-motor control as a result of upper motor neuron (UMN) lesion which manifests itself as intermittent or continuous involuntary activation of muscles. Pathophysiological mechanisms can not explain all observable aspects of spasticity, and there is no available measurement and a standart assessment method. In this thesis, Surface electromyography (sEMG) signals obtained from hemiplegic patients with spasticity and healthy control groups whose Tibialis Anterior (TA) and Medial Gastroknemius (MG) muscles were analyzed using wavelet transform (WT) in standing-up, relaxing, dorsal flexion and plantar flexion positions. And then quantitative measurement of spasticty was carried out by the Fuzzy Logic Classifier (FLC) which appropriately assess the pathophysiological mechanism and causality of spasticity. The designed classifier; FLC which had fairly good success rate (95,8 %), has been effective in order to overcome difficulties of measurement that naturally exist in spasticity and deficiencies of the commonly used clinical scales. In addition, this classifier which explain the causality between clinical and electrophysiological aspects in spasticity in hemiplegic patients was found to have“perfect”level of the diagnostic ability in distinguishing healthy subjects and patients.