Eğitimde etkileşimli 3 boyutlu teknolojilerin kullanımı ve bilişim teknolojileri derslerine uygulanması
Using interactive 3 dimensional technologies in education and application of the information technology lessons
  1. Tez No: 378353
  2. Yazar: OSMAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, mesleki eğitimde Etkileşimli 3 Boyutlu (E3B) eğitim ve Stereoskopik 3 Boyutlu (S3B) görüntüleme teknolojilerinin kullanılmasının öğrencilerin derse olan ilgilerinin ve başarı oranlarının artmasındaki rolü incelenmiştir. E3B eğitim ve S3B görüntüleme teknolojileri tüm yönleriyle araştırılmıştır. E3B eğitim teknolojisinin öğrenci başarısına etkisini ölçmek için Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) dersi müfredatına uygun ders materyali geliştirilmiştir. Geliştirilen E3B ders materyali ile S3B ortamda ders işlenerek öğrenci başarısını ölçmek için öntest, sontest ve kalıcılık testi uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS istatistik programında“t”testi ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar; E3B öğretim yönteminin E2B öğretim yöntemlerine göre öğrencilerin akademik başarılarını ve kalıcılık düzeylerini artırmakta daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of using Interactive 3 Dimensional (I3D) education and Stereoscopic 3 Dimensional (S3D) viewing Technologies were investigated to increase the rate of success and the interest of the students in the classes of vocational education. I3D education and S3D viewing technologies have been taken into consideration with all aspects. Class materials accordance with the curriculum of Fundamentals of Informatics Technology have been developed to measure the effects of I3D education on student achievement. And to measure the success of students pretest, posttest and retention test were performed. Results were analyzed with“t”test in the SPSS package program and then they were evaluated. The results showed that, I3D teaching method is more effective then Interactive 2 Dimensional (I2D) teaching methods to increase students' academic achievement and retention levels.