Düşük maliyetli, bilgisayar tabanlı data logger özellikli osiloskop tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of PC based low cost oscilloscopes with data logger function
- Tez No: 378354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, düşük maliyetli data logger özellikli bilgisayar tabanlı osiloskop tasarımı gerçekleştirilmiştir. Veri toplama düzeneği ile girişten verilen bir sinyalin periyodu ve frekansı kullanıcı ara yüzü programı ile ölçülmüş, temel düzeyde osiloskop özelliklerine uygun ölçümler yapılmıştır. Sistemde ARM Cortex M4 tabanlı STM32F407 mikro denetleyicisi kullanılmaktadır. Mikro denetleyici yazılımı MicroC, bilgisayar ara yüzü ise Visual Studio .Net C# ile geliştirilmiştir. İstenildiğinde yapılan ölçümler Data logger özelliği ile veri tabanına kaydedilebilmektedir. Veri toplama düzeneği ile düşük frekanslı sinyallerin ölçümü ve kaydı osikoskop' a göre daha yüksek çözünürlüklü ve düşük maliyetli olarak gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan düzeneğin PC tabanlı ve taşınabilir olması osiloskop' a oranla büyük avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, low cost data logger featured PC based oscilloscope design was carried out. With data logger, the periods and frequency of signals are featured and these measurements are as same as an oscilloscope at a basic level. STM32F407 ARM Cortex-M4 based microcontrollers are used in the system. Microcontroller software microC, the computer interface has been developed with Visual Studio .Net C #. These measurement can be stored in database with the help of data logger. Thanks to data collection system, low frequency signals can be detected and these have higher resolution than other similar systems. PC based device designed to be portable and provide great advantages compared to other.