Linyit yakıtlı termik santrallarda atılan enerjilerin değerlendirilmesi ve ıslak baca uygulamasının incelenmesi
Evaluation of energy discarded by thermal plants working with lignite and examination of implementation of wet stack
- Tez No: 378392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, termik santrallerden atılan enerjilerin geri kazanılarak değerlendirilmesinde kullanılacabilecek bir yöntemin, teknik ve ekonomik analizi amaçlanmıştır. Bu amaçla gerekli olan hesaplama yöntemi oluşturularak Türkiye'deki bir linyit yakıtlı santralde uygulanması incelenmiştir. Bu santralin normal çalışma şartlarındaki kayıplarından olan baca gazından, ısı geri kazanılması amaçlanmıştır. Bunun için tasarlanan ısı geri kazanım eşanjörü sayesinde besleme suyunu ısıtmak için türbinden çekilen buhar debisi azaltılmıştır. Debideki artış sayesinde türbinden üretilen net güç ve santralin genel termik verimi artmıştır. Termik verimin artışına bağlı olarak özgül yakıt sarfiyatı miktarı azalmıştır. Yapılması öngörülen sistemden dolayı ek bir eşanjör maliyeti, baca gazı basıncında düşüş, kondens besleme suyu pompasında debi artışı ve soğutma suyu pompasında debi artışı beklenmektedir. Bu değerlerin hepsi yeni sistemin oluşturduğu maliyet giderleridir. Baca gazı basıncını artırmak için ek fan gücü, kondens pompasındaki artan debiyi basmak için ek pompa gücü ve soğutma suyu pompasındaki ek pompa gücü değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan tüm değerlere bağlı olarak maliyet analizi ile eşanjör maliyeti ve diğer ek maliyetler için bir sınır değer belirlenmiştir. Bu değerlerin ekonomik parametreler olan iskonto ve eskalasyon oranları için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Baca gazından elde edilebilecek geri kazanım değerinin faydalı olabileceği maliyet durumlarının olduğu görülmüştür. Sonuçlar bu maliyet durumlarının termodinamik şartlara ve sistemin bulunduğu şartlara bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Türbinden çekilen buharın termodinamik şartlarına bağlı olarak, en ekonomik baca gazı çıkış sıcaklığının değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Tahmin edilebileceği gibi çekilen ara buharın termodinamik değerleri ne kadar iyi ise sistemden elde edilen kâr da o kadar fazla olur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to anlyize the suitable method, seeking to recycle and reutilize of energy discarded out of thermal plants, in terms of economic and thecnical. To this end, an essential calculation methos formed can be applied to a lignite fuel plant in Turkey in order to examine of the implementation of method. So that, by dint of heat recovery exchanger, steam flow rate withdrawn from tribune was decreased for heating up the feedwater. Due to the increment of steam flow rate, net power (effective capacity) produced from tribune and fertility of thermal efficency in plant improved. Depending upon the improvement of the fertility of thermal efficency, specific propellant consumption went down. An incremental exchance cost, drop of flue gas pressure, increase of flow rate in condensate feedwater pump and increase of flow rate in cooling water pump is being expected owing to the system estimated to be set up. These rates all indicate to the provision for cost expenses generated by the new system. In order to increase the flue gas pressure, additional ventilator power was calculated, to hamper the increase of flow rate in condensate pump and additional power in cooling water pump were calculated aswell. In terms of all these calculations, limit value was qualified for cost analysis together with exchange cost and estimated supplementary cost. For all those calculations have sensitive analysis performed in response to abatement and escalation rates as economic parametres. Recovery value stem from flue gas was seen beneficial in order to benefit and cost analysis.The changes of Outcomes in costs are indicated according to thermodynamic circumstances and system itself. In accordance with thermodynamic ciscumstances of steam taken from the tribune, the most economical flue gas outlet temperature was determined to vary. As might to be expected, the more thermodynamic values of taken steem bleed are decent, the more the profit acquired from the system is promising.