Mandalinaların farklı kurutma şartlarında biyoaktif bileşenlerinin degradasyon kinetikleri
Dehydration and degradation kinetics of bioactive compounds for mandarins under different drying conditions
- Tez No: 378426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Turunçgil çeşitleri arasında büyük öneme sahip olan mandalina (Citrus reticulate), insan metabolizması için önemli fitokimyasallarca (C vitamini, fenolik asit ve flavonoid madde) zengin bir meyvedir. Bu çalışmada mandalina dilimlerine 55, 65 ve 75°C'de etüv ve vakum kurutma uygulanarak dehidrasyon ve biyoaktif bileşenlerin degradasyon kinetiği belirlenmiştir. Mandalina dilimlerinin dehidrasyon kinetiği yedi farklı ince tabaka kurutma modeliyle tanımlanırken yapılan kurutma işlemi için Page modelinin R2: 0,992-0,999 en iyi model olduğu belirlenmiştir. Mandalinadaki toplam fenolik madde, toplam flavonoid ve C vitamini içeriği ile toplam antioksidan kapasitesindeki değişim, birinci derece degradasyon kinetik modeli kullanılarak belirlenmiştir. Vakum kurutucu daha hızlı bir yöntem olmasına rağmen, toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinde daha fazla degradasyona neden olmuştur. Ayrıca düşük sıcaklıkta yapılan kurutmalarda antioksidan kapasitesinin daha fazla korunduğu tespit edilmiştir. Etüv kurutucuda ise C vitamini degradasyonunun vakum kurutucudan daha fazla olduğu belirlenmiştir. Etüv kurutma sırasında daha fazla renk değişimi gözlenirken aynı zamanda etüv kurutmada daha çok enerjiye ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dehydration and degradation kinetics of bioactive compounds of mandarin slices were observed under oven and vacuum drying conditions at 55, 65 and 75°C. The dehydration kinetics of the mandarin slices were described by seven thin-layer drying models. The Page model with R2 of 0,992–0,999 was determined to be the best model. Degradation kinetics of total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant capacity and vitamin C content were described using a first-order kinetics model with R2 of 0,838–0,979. Despite the faster drying, degradation of the total phenolic and flavonoid content increased under vacuum. However, the vitamin C degradation of mandarin slices in oven drying was two times more than in vacuum drying. The antioxidant capacity was protected at the lower temperature for vacuum drying, the opposite of oven drying. In addition, oven drying generally caused more color changes and required more energy.