f-cebirlerinin ikinci sıralı duali ve Banach A-modülleri üzerindeki a-lineer operatörler
Order bidual of f-algebras and a-linear operators on Banach A-modules
  1. Tez No: 378461
  2. Yazar: ESRA ULUOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, A f-cebirlerinin ikinci sıralı dualleri ve Banach A-modülleri üzerindeki lineer operatörler incelenmiştir.X bir Archimedean f-cebiri olmak üzere, X in ikinci duali X'' de tanımlı Arens çarpımları verilmiştir. Bu çarpımlardan faydalanarak, için , dönüşümü ve için , olmak üzere dönüşümünün bir cebir homomorfizması olduğu gösterilmiştir. Banach olmak üzere Banach modül üzerindeki operatör tanımı verilmiştir. X ve Y Banach A-modül olduğunda X' ve X'' nin birer Banach A''-modül olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, lineer operatörü A-lineer ise onun sürekli adjoint operatörü nin de operatör olduğu gösterilmiştir. Son olarak, ise olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, order bidual of f-algebra A and linear operators on Banach A-modules are investigated. Let X be an Archimedean f-algebra. The Arens multiplication in the order bidual X'' is given. With this multiplication it is shown that the mapping , for and the mapping are algebra homomorphism, where , . Let be a Banach f-algebra. The definition of linear operator on Banach modul is given. Let and be a Banach modul. It is shown that and are Banach modul. Also, it is shown that if a linear operatör is an linear, then its continuous adjoint operator is an linear operator. And also, it is shown that if then .