Hypericum capitatum var. Capitatum ve Hypericum perforatum'un farklı bitki kısımlarının toplam fenol içeriği, toplam indirgeme kuvveti tayini ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Total phenolic content, total ferric reducing and antioxidant activities of different parts of Hypericum capitatum var. Capitatum and Hypericum perforatum
- Tez No: 378474
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kantaron türleri ülkemizin farklı yörelerinde doğal olarak yetişen ve halk hekimliğinde önemli yeri olan tıbbi bitkilerdendir. Bu çalışmada; Kilis ve yöresinde doğal olarak yetişen iki farklı kantaron türünün (Hypericum capitatum var. capitatum ve Hypericum perforatum L.) farklı bitki kısımlarının (çiçek, gövde ve yaprak) su ve etanol ekstrelerinde antioksidan aktivite, toplam fenol, flavonoid içeriği ve toplam indirgeme kuvveti (Fe +) belirlenmiştir. Ekstrelerinin farklı konsantrasyonları (1, 0.50, 0.25 ve 0.125 mg/ml) serbest radikal temizleme aktivitesi DPPH (2.2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikali kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; toplam fenol miktarı açısından en yüksek değerler Hypericum perforatum L. örneklerinden elde edilirken, Hypericum capitatum var. capitatum örneklerinin daha yüksek flavonoid içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Toplam fenol ve flavonoid açısından en yüksek değerler her iki kantaron türünde de etanol ekstrelerinden elde edilmiştir. Toplam indirgenme kuvveti ve serbest radikal temizleme aktivitesi en yüksek değerler Hypericum capitatum var. capitatum ve etanol ekstrelerinde belirlenmiştir. Farklı kantaron türleri, bitki kısımları ve kullanılan çözücülere göre değerlendirildiğinde en yüksek değerler; toplam fenol miktarı (182.93 mg/g GAE) açısından Hypericum perforatum yaprağının etanol ekstresinde; flavonoid (126.18 mg/g QE) bakımından Hypericum capitatum var. capitatum çiçeğinin etanol ekstresinde, DPPH (%94.81) için Hypericum capitatum var. capitatum gövdesinin etanol ekstresinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypericum spp. which grow naturally in different regions of Turkey are of important medicinal plants in traditional medicine. The current study was designed to examine in-vitro antioxidant activity, total ferric reducing (Fe+) capacity, total phenolic and flavonoid contents of methanol and aqueous extracts of different aerial parts (flower, stem and leaf) of Hypericum capitatum var. capitatum and Hypericum perforatum L. where naturally grow in Kilis district. Different doses (1, 0.50, 0. 25 and 0.125 mg/ml) of the extracts were screened for their antioxidant potentials by free radical scavenging activity (DPPH, 2.2-diphenyl-1-picrylhydrazyl). In conclusion, the highest total phenolic content was determined in Hypericum perforatum L. extracts while the highest contents of flavonoids were measured at Hypericum capitatum var. capitatum. The ethanol extracts of both Hypericum spp. demonstrated the highest total phenolic and flavonoid contents. Also, the highest ferric reducing and scavenging 2.2-diphenyl-1-picrylhydrazyl activities were determined in Hypericum capitatum var. capitatum and ethanol extracts. Moreover, highest total phenolic content (182.93 mg/g GAE) in leaf-ethanol extracts of Hypericum perforatum, total flavonoid content (126.18 mg/g QE) in flower-ethanol extracts of Hypericum capitatum var. capitatum and the highest DPPH scavenging activity (94.81 %) in stem-ethanol extracts of Hypericum capitatum var. capitatum were determined.