Bazı doğal maddeler ve metallerle modifiye edilen kilin antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of antifungal and antibacterial activities of clay modified with some natural products and metals
- Tez No: 378482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AÇIKYİLDİZ, YRD. DOÇ. DR. AYŞENUR ÖZŞAVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Boya, tekstil, temizlik, mutfak, okul ve hastane malzemeleri gibi alanlarda potansiyel kullanımları nedeniyle antimikrobiyal aktiviteye sahip materyallerin geliştirilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada, bakır (Cu+2), demir (Fe+3), karvakrol ve berberinle modifiye edilen kil örneğinin antimikrobiyal destek materyali olarak kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri; XRD, XRF ve termal analizle belirlenen bentonit türü kil, CuSO4.5H2O, FeCl3, berberin ve karvakrol ile modifiye edilmiştir. Metal iyonlarıyla yapılan adsorpsiyon deneylerinde, temas süresi, başlangıç metal iyonu konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. Modifiye kil örnekleriyle hazırlanan tabletlerin Escherichia coli ve Staphylococcus aureus türlerine karşı antibakteriyel özellikleri, Aspergillus niger türüne karşı da antifungal özellikleri agara difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Metal iyonlarından özellikle bakırla modifiye edilen kil örneklerinin ticari antifungal ve antibiyotiklerle yarışabilir düzeyde antimikrobiyal aktivite gösterdiği (10-20 mm zon çapı), karvakrol'ün ise test edilen antibiyotiklerin üç katı kadar aktivite gösterdiği (14-60 mm zon çapı), berberinin ise çalışma aralığında antimikrobiyal aktivite göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of materials have antimicrobial activities is very important due to their potential use in everyday products like paints, textile, cleaning matters, kitchenware, school and hospital utensils, etc. In this study, it was aimed to the investigation of use of bentonite clay sample modified with copper (Cu+2), iron (Fe+3), carvacrol, and berberine as antimicrobial support materials. The physical and chemical properties of bentonite sample were determined by XRF, XRD, and thermal analysis and it was modified with copper (II) sulfate pentahydrate, iron (III) chloride, berberine, and carvacrol. In the adsorption experiments were carried out with metal ions, the effect of parameters such as initial metal ion concentration, contact time, and temperature was investigated. The antibacterial activities of the pellets prepared from modified clay samples against Escherichia coli and Staphylococcus aureus and their antifungal activities towards Aspergillus niger were determined using by agar diffusion method. As a result, it was concluded that the clay samples modified with especially copper ions can compete with commercial antifungals and antibiotics (10-20 mm zone), Carvacrol based materials have got highly antimicrobial activity more than the tested antibiotics about three times (14-60 mm zone), but berberine has not got any antimicrobial activity in the working concentration range.