Yerel yönetimlerde yöneticilerin nesil farklılıklarının yönetim tarzları üzerindeki etkisi
The effect of generational differences of managers in local governments on management styles
  1. Tez No: 378589
  2. Yazar: ÖZGÜR AKKAVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yönetim tarzı ve nesil konuları yazında ayrı başlıklar halinde incelenmiş iki temel araştırma konusudur. Bu konulardan yönetim tarzı konusu, çoğunlukla ulusal kültür çerçevesinde ele alınmıştır. Bireylerin yönetim tarzını inceleyen araştırmalarda ise her araştırmacı yönetim tarzını farklı boyutlar kapsamında ele almaya çalışmıştır. Nesiller konusu ise özellikle Y nesli çalışma hayatına girdikten sonra yoğun olarak incelenmeye başlanmıştır. İş hayatına giren her yeni nesil, kendi özellikleriyle çalışma ortamını şekillendirdiği için araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Ancak bu çalışmalar da çoğunlukla nesillerin çalışma değerlerini ortaya koymaya yönelik çalışmalar olup, yönetim tarzı kapsamında ele alınmamıştır. Bu çalışmada öncelikle yönetim tarzını oluşturan boyutlar belirlenip yazında yer almayan bir yönetim tarzı tipolojisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Daha sonra bu boyutlar üzerinden Baby Boomers X ve Y nesli üyesi yöneticiler arası nesil farklılıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Management style and generations are two topics that have been researched in literature. The topic of management style has been researched mostly in national culture context. The researchers handle individual style with different dimensions in case studies. Generation topic has been researched intensively after Generation Y members have entered the work life. Each new generation member entered the work life where their characteristics shape it, has took the attention of scholars. In these researches it is mostly tried to be determined new generations' values on job but not the differences in their management styles. In this study dimensions of management style have been determined firstly and a management style typology has been tried to be composed. After that, generational differences between member of Baby Boomers, X and Y generations have been researched by using these dimensions.