Belediyelerdeki orta kademe yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışanlara güven ile ilişkisi ve bir araştırma: İstanbul belediyeleri örneği
Leadership style of employee relations with confidence and research: The case of the Istanbul muni̇ci̇pali̇ty
  1. Tez No: 421468
  2. Yazar: NUMAN FAZIL GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİHAT ALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yerel yönetimlerin tarihi geçmişine bakıldığında, yerel yöneticilerin liderlik ve yöneticilik açısından genelin dışında bir özellik arzetmedikleri ve liderlik tarzlarıyla kurumsal başarıya katkıda bulunabilecekleri görülecektir. Birey ya da kurum başarısının pek çok faktöre bağlı olabileceği gerçeğini göz ardı etmeksizin, liderlik tarzı ve çalışana duyulan güvenin önemli iki faktör olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle liderlik tarzı ve çalışana duyulan güven arasındaki ilişkinin söz konusu başarıyı artırıcağı ya da azaltacağı da bir hakikat olarak önümüzde durmaktadır. Gerek yöneticilik ve liderlik kavramları ve bu konuda ortaya konulmuş teorik temeller, gerekse güven konusu ve boyutları, yönetim ve organizasyon literatüründe üzerinde çokca durulmuş ve farklı pek çok araştırma yapılmış kavramlardır. Ancak bu noktada liderlik tarzının güven kavramıyla ilişkisinin değişik liderlik tarzlarına göre nasıl olacağı da önemli soru olarak akla gelebilmektedir. Bu çalışma, bu soruya cevap aramak için gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilçe belediyeleri içerisinden kolayda örneklem yoluyla seçilen AK Parti ve CHP'li belediyeler oluşturmaktadır. Bu kapsamda 12 belediye ile görüşülmüş, anket çalışmasına izin veren 6'sı AK Parti ve 4'ü CHP'li olmak üzere 10 ilçe belediyesinde şef ve üzeri statüde yer alan yönetici konumundaki 150 kişiye ulaşılmıştır. Dolayısıyla araştırma bu belediyeler ile sınırlıdır. Yönetici pozisyonundaki yöneticilere uygulanan anket verileri analizi sonucunda bulgular elde edilmiş, bulgulara dayalı açıklama ve değerlendirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda, örneklem geneli yöneticilerin astına duyduğu güven üzerinde liderlik tarzlarının etkisini incelemeye yönelik analizler sonucunda ise, demokratik ve serbesiyetçi liderliğin yöneticinin asta duyduğu güven üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca AK Parti ve CHP'li Belediye yöneticilerinin bazı değişkenlere bağlı olarak liderlik tarzları ile astlara güven ilişkisi arasında benzerliklerin yanında kısmi farklılıkların da olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When looking at the historical background of the local governments, it can be seen that local administrators did not have any other qualities other than the general leadership and management skills and they were being able to contribute to the corporate success with their style of leadership. Taking into consideration success of an individual or an institution is based on several various factors, we may conveniently say that the most important two factors are the style of the leadership and the confidence on the employee. For this reason, it is the truth that the relationship between the style of the leadership and the confidence on the employee will increase or decrease the aforesaid success. Both management and leadership concepts and theoretical foundations that are established on this subject, as well as the subject of trust and its dimensions were put excessive emphasis on literature of management and organization and several different studies were conducted on these concepts. However, at this point, the important question comes the mind how will the relationship between style of leadership and the concept of trust will show difference with different styles of leadership. This focus of this study is to discover the answer to this question. The area of this study is consisting of AK Parti (Justice and Government Party) and CHP (Republican People's Party) municipalities chosen from the convenience sampling method in the district municipalities of Istanbul. Within this context; interviews with twelve different municipalities were being made, and in ten district municipalities that are given their consents to questionnaire study, while six of being from AK Parti and four them being from CHP, 150 people in the executive position within municipalities as chief or higher status has been reached. Therefore, this research is limited to these municipalities. As a result of the questionnaire data analysis that have been applied for the executives on management positions; findings were acquired and explanations and evaluations regarding these findings were being made. As a result of the study, on the subject of trust of executives on their subordinates as an overall sampling with the analysis on evaluating the style of leadership effects; it has been found that democratic and liberty-oriented leadership is effective on the trust of the executive on the subordinate. However, it has also been determined that there are similarities on trust relationship between both AK PARTİand CHP municipality executives and their subordinates depending on some variables and their style of leadership as well as the partial differences.