The mausoleum of Qilich Arslan II in Konya
Konya'daki II. Kılıç Arslan'ın türbesi
- Tez No: 378613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OYA PANCAROĞLU ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Konik kubbesi ile dikkat çeken II. Kılıç Arslan Türbesi, Konya ili sınırlarındaki Alaeddin Tepesi'nde yükselmektedir. Bu türbe, Selçuklu Devleti'nin Anadolu'daki bölgesel büyüme ve siyasal istikrarına tanıklık eden beşinci Anadolu Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslan'ın (1156-92) türbesidir. Orta Çağ Anadolusunda 12. yüzyılın sonlarında inşa edilen, on kenarlı planı olan tek türbedir. Türbe, sultanlar için bir mezar yeri olarak kullanılmış ve bu nedenle de hükümdarlık ailesiyle yakından ilişkilendirilmiştir. II. Kılıç Arslan türbesi, akademik araştırma konusu olarak oldukça ilgi çekmesine rağmen, şu ana kadar anıt üzerine yapılan akademik tartışmalar yapının biçimsel analizine odaklanmış, bu nedenle de kısa ve tasviri olmuştur. Türbenin inşa edilmesinde rol oynayan koşullar ise hiç araştırılmamıştır. Anıtın gerek Anadolu Selçuklu gerekse Orta Çağ Anadolusundaki İslami mezar mimarisi tarihi açısından önemi düşünüldüğünde, bu tez daha önceki akademik çalışmaların aksine II. Kılıç Arslan Türbesi'nin inşasında rol oynayan tarihsel koşulları ve yapının mimari bağlamını incelemektedir. Böylelikle türbe, öneminin daha iyi anlaşılabilmesi için bu çalışmada geniş bir perspektif içine yerleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
On the 'Ala al-Din Hill in the city of Konya prominently stands a large imposing tomb tower with a conical dome. It is the mausoleum of Qilich Arslan II, the fifth Seljuk sultan of Rum (r. 1156-92), whose reign witnessed territorial expansion and political consolidation of the Seljuk state of Anatolia (1081-1308). Built in the late twelfth century, it is the only funerary structure with a decagonal plan in medieval Anatolia, which served as a burial place for the sultans and was hence closely associated with the ruling house. The mausoleum of Qilich Arslan II has received much attention in scholarship. However, until the present, the scholarly accounts on the monument have been brief and descriptive, with a primary focus on the formal analysis of the building. The context within which the mausoleum was built has never been explored. Considering the importance of the monument for the history of the Seljuks of Anatolia as well as for the history of Islamic funerary architecture in medieval Anatolia, this thesis offers a study of Qilich Arslan II's mausoleum. In contrast to the former scholarship, it examines the historical and architectural context in which the building was constructed. By doing so, it sets the mausoleum within a broader perspective in order to achieve a better understanding of it.