How does a hidden curriculum operate: A case study of routine practices and rules in a fourth-grade classroom
Sınıfta gizli müfredat nasıl işliyor: Bir devlet okulunun dördüncü sınıfındaki rutin uygulamalar ve kurallar üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 378614
  2. Yazar: SEBAHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir ilkokul sınıfında gizli müfredatın günlük sınıf deneyimini karakterize eden rutin uygulamalar ve kurallar aracılığıyla nasıl işlediğinin ayrıntılı bir şeklide irdelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin batısında, Doğu Marmara'daki bir kasabada bulunan devlet ilkokulunun dördüncü sınıfına giden otuz üç öğrenci ve onların sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Gözlem yapılan sınıftaki öğrenciler alt sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerden gelmektedir ve dokuz tanesi Roman'dır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak yapılmıştır. İki buçuk ay boyunca sınıf içi gözlemler, öğrenciler ve öğretmenle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Sınıf deneyimini karakterize eden rutin uygulamalar ve kurallarla ilgili toplanan verilerın analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, öğrencilerin sınıftaki günlük rutin aktivetelerde edilgen bir konumda oldukları, öğretmenin belirlediği çerçevedeki aktivitelere mahkum edildikleri, sınıf kurallarının belirlenmesi ve uygulanmasında öğretmenin anti-demokratik bir yaklaşım izlediği, öğrencilerin kural algısının öğretmenin onaylamadığı davranışlar üzerinden şekillendiği, öğretmenin sınıftaki işleyişin devamına öğrencilerin sosyal ve bilişsel gelişiminden daha fazla önem verdiği ve öğretmenin öğrencilerin olumsuz davranışlarını daha çok farkettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca farklı etnik kökenden gelen öğrencilerin baskın kültürden gelen öğrencilerle kıyaslandıklarında daha da dezevantajlı bir durumda oldukları ve ayrımcılığa maruz kaldıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine in detail how the hidden curriculum in a public primary school classroom operated through the routine practices and rules that characterize daily classroom experiences. The study sample consisted of the thirty-three fourth-grade students and the class teacher of a primary school located in a small town in Western Turkey, Eastern Marmara region. Students were from a low socio-economic background, nine of whom were Roma. The method of this study was qualitative, namely a case study. A fourth-grade classroom was observed through a two-and-a-half-month period and interviews with the teacher and students were conducted. Observational and interview data about the routine implementations and rules characterizing the classroom experience were analyzed by using the descriptive analysis and content analysis methods. Findings revealed that students remained passive during daily routine activities in classroom. They were limited to the activities within the frame determined by the teacher. Furthermore, it was observed and stated by the students that the teachers acted anti-democratically during determining and implementing the classroom rules. Students' perceptions of the rules about were formed through the teacher approval. The teachers gave more importance to the continuity of classroom functioning -organization than to the social and cognitive development of the students, and recognized the negative behaviors of students more frequently than the positive ones. Finally, it was observed that the students from different ethnic origins were in more disadvantageous position and excluded when compared students from dominant cultural background.