Moving from sense to value: A semiological approach to reading literar texts in EFL classes throug R. L. FROST's poems
- Tez No: 92854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ÜLKÜ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bir doktora tezi olarak bu çalışma, edebî metinleri okumada yeni bir yaklaşımı amaç edinmektedir. Bu yeni yaklaşım okumada salt bir anlamdan daha karmaşık olan ve anlaşılması zor olan, metnin gerisinde yatan kültürel boyuttaki anlama ulaşmayı hedefler. Anlam, kişinin okumakla elde ettiği ve sözcüklerin sözlük anlamlarının gösterdiği ilk anda edinilendir. Metnin geri planda, kültürel boyutta yazarın anlatmaya çalıştığı derin anlam 'tema' dır. Bu tema söylenilenden çıkarılması gereken gizli anlamdır. Metni okuyan kimse göstergebilim ışığında ve bu yaklaşım yoluyla, geri plandaki bu derin anlamı yakalayamazsa, edebî metin herhangi bir yazıdan daha farklı olamaz. Bir metindeki bütün semboller, bu yaklaşımda temaya ulaşmak için ele alınır. Okuyucu bu yaklaşımda yazarla iletişim kuran etken, katılımcı bir roldedir. Dolayısıyla, öğrenciler sınıf içerisinde etken bir rol üstlenirler. Sözcüklerin metin içinde göndermede bulundukları yan anlamları yakalamayı öğrenirler. Metin içindeki bu göndermeleri kendileri yorumlayarak, kültürel boyuttaki metnin temasına ulaşırlar. Sistemli bir şekilde geliştirilen bu tür okuma yeteneği hem dil yetisi ve hemde iletişim yetisini gerektirir. Kendilerini yeterli hisseden öğrenciler, artık kendi metinlerini, kendi değerleri çerçevesinde tekrar oluşturabilirler. Bu yaklaşım öğrenmenin bütün alanlarını ele alan bir öğrenim yaklaşımıdır. Basitten daha karmaşık olana doğru giden bu okuma yaklaşımı, amaçları açısından eğitimin genel amaçlarıyla uyum içindedir. Bu tezin ikinci bölümü bu yaklaşımın kuramsal bölümünü, dördüncü ve beşinci bölümleri uygulama bölümlerini oluşturmaktadır. 1
Özet (Çeviri)
This study as a doctoral dissertation aims to bring a new approach to the reading of literary texts. This new approach offers a move from the sense of a text to a more elusive sense called value. Sense is what the reader gets by reading the text literally, and it is usually related to the surface meaning. Value is what lies in the cultural text, which forms the background of the text. Value is what the author communicates through the text, and it is the deep meaning lying behind the text. The reader is expected to reach the underlying meaning through interpretation. If the reader cannot reach that hidden meaning by following semiotic mental processes to interpret the text, it does not come to the fore, and the text is nothing more than merely a non- literary text, like an essay. Signs appear as symbols, indices and icons, which are all dealt with accordingly in semiotic approach to thematize the text. In this approach the role of the reader is emphasised by assigning the reader an active role to play in the act of communication with the author. The reader is not a passive agent but an active participant. In a language class, therefore, students become active participants interacting with the author through the text. : They learn how to understand linguistic items with their cultural references found in the text. Then, in the process of time, they gain competence in easy stages in how to interpret the text by discovering the multiple meanings of symbols. They are constantly encouraged to develop their literary competence, which requires both linguistic and communicative competence. Once they feel literarily confident, then they are ready to reconstruct their own text with a new centre of values. Semiotic approach is a holistic approach considering all domains of learning: cognitive, affective and psychomotor. As this approach offers a comprehensive learning scheme moving from simple to complex, its objectives are in line with the taxonomy of educational objectives. Chapter II provides the theoretical basis for the whole approach while Chapters IV and V show how it works in practice.