Programlı Hemodiyalize Giren Hastalarda Hipervoleminin Biyoimpedans Spektroskopi ile Değerlendirilmesi
Bioimpedance spectroscopy method to determine hypervolemia in haemodialysis patients
  1. Tez No: 808473
  2. Yazar: BAHAR BEKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞOL CANBAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hipervolemi, hemodiyaliz (HD) hastalarında görülen hipertansiyonun en önemli nedeni olup kardiyovasküler olaylara bağlı mortaliteyi ciddi bir şekilde arttırmaktadır. Volüm yükünün değerlendirilmesinde biyoimpedans spektroskopi (BİS) metodu kullanım kolaylığı, güvenilirlik ve non-invaziv olma özelliklerinden dolayı son yıllarda tercih edilmeye başlanmıştır. Kardiyotorasik indeks (KTİ) posteroanterior akciğer grafileri kullanılarak hesaplanmakta olup KTİ>0,5 olması kardiyomegali varlığını göstermekte ve hipervolemi için bir belirteç olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda programlı hemodiyalize giren hastalarda volüm durumunu biyoimpedans spektroskopi yöntemi ile değerlendirmeyi, hipervoleminin klinik ve biyokimyasal parametrelerle olan ilişkisini ortaya koymayı ve volüm yükü ile LVH göstergesi olan KTİ ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem-Gereçler: Çalışmaya yaşları 20 ile 85 arasında olan, en az 1 yıldır haftada 3 defa bikarbonatlı HD tedavisi gören 100 hasta alındı. BİS metodu kullanılarak ölçülen OH/ESS>%15 olan grup volüm yükü olan grup olarak kabul edildi. Kardiyotorasik indeks hastaların posteroanterior akciğer grafileri kullanılarak hesaplandı ve KTİ>0,5 kardiyomegali olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışma grubumuzdaki hastaların yaş ortalaması 58,81±15,1 olup ortanca hemodiyaliz süresi 8 (1-31) yıldı. OH/ESS>%15 olan 29 (%29) hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Background: Hypervolemi, major risk factor for hypertension leading to cardiovascular diseases is an often problem in haemodialysis patients. Fluid overload can be determined by bioimpedance spectroscopy (BIS); a new, practical and non-invasive method. Cardiothoracic index (CTI) is traditionally calculated from posteroanterior x-ray graphs and CTI>0,5 is considered as cardiomegaly or an indicator of hypervolemia. We tried to determine over hydration by BIS method in haemodialysis (HD) patients and find out the relationship between over hydration and clinical features, also relation of CTI with over hydration determined by BIS. Methods: We studied 100 haemodialysis patients with age between 20 and 85, undergoing 3 times weekly haemodialysis for minimum 1 year. By using BIS method the group oh OH/ECW>15% is considered as overhydrated group. Cardiothoracic index (CTI) is calculated from posteroanterior x-ray graphs of the patients and CTI>0,5 is considered as cardiomegaly. Results: In our study group mean age was 58,81±15,1 with median HD vintage 8 (1-31) years. 29 (29%) patients had the ratio of OH/ECW>15%. In overhydrated group mean preHD systolic blood pressure was 153,28±20,1 mmHg and diastolic blood pressure was 89,14±8,5 mmHg.