Romatoid artiritli hastalarda hipotalamik hipofizer-adrenal ve hipotelamik-hipofizer büyüme aksının incelenmesi
- Tez No: 37899
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖZÜGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
56 ÖZET Erciyes üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi FTR Anabilim Dalına Aralık 1993 ile Eylül 1994 tarihleri abasında başvuran 10 aktivasyon ve 10 remisyonda Romatoid artritli hastaya stres stimulusura karşı HHAA `ın ve HHGA`ın bütünlü ğünü araştırmak için insulin hipoglisemi testi yapıldı ve GH,ACTH veKertizol kan seviyeleri ölçümleri yapıldı.GH için aktif hastaların %30 `unda, remisyondaki hastaların %30"unda, toplam hastaların %30'unda pik değeri elde edile medi ACTH için aktif hastaların %90'ında pik değeri elde edilemedi remisyondaki hastaların %80 inde, toplam hastaların ise %85'inde pik değeri elde ed ilemedi.Kortizol için için aktif hastaların %70 inde remisyondaki hastaların %60 ıinde, top lam hastaların ise %65`inde pik değeri elde edilemedi. Sonuç olarak aktif ve renasyondaki RA`li hastalarda HPAA'da ve HPGA'da bozukluk oîduğu ve bu bozukluğun yerini n hipotalamus olduğu kararına varıldı.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In older to investigate the integrity of HHÂA and HHGÂ to stiess stimula tion, insulin hypoxemia test was applied to 10 patients with active rheumatoid arthritis and 10 patients in remission, who were admitted to Ereiyes University, Medical hospital Physical Medicare and Rehabilitation Department between De cember 1993-Sepîeniîer 1994.Basal GH^ACTH and Cortisol Wood levels were me asured. Peak values of GH could not be obtained in 30% of patients wife active RA,30%of patients in lemission and 30% of total patients. 90% of active RA,80%of remission and 85% of total patients had no peak wlues of ATTH.Also the peak corîisd values could not be obtained in 70% of active, 60% remission and 65 % of total patients. It can be concluded that there is an impairment in HHAA ani HHGÂ in pa tients with active and remitted rheumatoid arthritis and the location of this im- pairmsnt k probably hypothalamus.