Sağlık tüketicilerinin satın alma kararları ve ağızdan ağıza pazarlama
Word of mouth marketing increased their reputations before purchasing decisions and health
  1. Tez No: 379098
  2. Yazar: TÜLAY GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sağlık hizmetleri talebinde ağızdan ağıza pazarlama kavramı yeni bir kavramdır. Tarihin ilk yıllarından itibaren sağlık kuruluşlarının az sayıda olması, sağlık hizmeti konusunda uzman personel yetersizliği, bireylerin hizmete ulaşmada yaşadığı sıkıntılar vb. nedenlerden dolayı kişilerin hekim ya da kurum seçme gibi bir alternatiflerinin olmadığı görülmektedir. Ancak son yıllarda sağlık alanında meydana gelen yoğun rekabet sağlık hizmetlerinde sağlık tüketicisini önemli bir konuma getirmiştir. Artık ne yapması gerektiği söylenilen hasta yerine ne istediğini belirten sağlık müşterisi kavramı oluşmuştur. Bu durum sağlık hizmetlerinde ağızdan ağıza pazarlama kavramını önemli hale getirmiştir. Ağızdan ağıza pazarlamanın sağlık tüketicilerinin satın alma kararlarına etkilerinin incelendiği bu çalışmada, ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararlarına etkileri ve ağızdan ağıza pazarlamadan etkilenme düzeyleri ile bu kavramın hangi değişkenlere bağlı olduğu kavramı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda sağlık tüketicilerin sağlık hizmeti alma ve karar sürecinde tavsiye, bilgi, görüş ve tecrübelerini paylaştıkları ve paylaşımda bulundukları kişilerden etkilendikleri ölçüde satın alma kararlarına yön verdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term word-of-mouth marketing is a recent term in the demand of health services. From the first days of the history it can be observed that people almost never have had the opportunity to prefer a physician or an institute due to the lack of medical establishments, health service specialists and problems in receiving the service etc. In the recent years strong competition in health services has brought the health consumer to a significant position in the field of health. The patient, who used to be told what to do, is now the decision making health customer. Thus, word of mouth marketing is more important today than ever. The main subject of this study is to observe the effects of health consumers' purchasing decisions while aiming to spot the effects of word of mouth marketing to consumer decisions and the level of effect of word of mouth marketing as well as the variables that this terms depends on. As the conclusion of this study, as well as sharing their recommendations, information, thoughts and experiences while receiving health service and making decisions, health consumers also shape their purchasing decisions according to the people they interact with.