Tüketim kültürünün inşa ettiği bedenler: Tüketim– sağlık–medikalizasyon ilişkisi
The bodies constructed by the culture of consumption: The relationship between consumption, health and medicalization
- Tez No: 379114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüketim ve insan ilk çağlardan günümüze birbirinden ayrılamaz iki kavramdır. İnsanın olduğu her yerde tüketim de olmuştur ve olmaya devam edecektir. Ancak günümüzde tüketimin amacı ve içeriği değişmiş, ilk çağlarda insanlar sadece ihtiyaca yönelik tüketim davranışında bulunurken gelişen ekonomi, kapitalizm ve bunların sonucunda ortaya çıkan tüketim toplumu nedeniyle toplumsal kabul, statü göstergesi, kendini ifade ve haz almak için tüketir hale gelmişlerdir. Günümüz tüketim ekonomisinin en büyük kazanç kaynağı kuşkusuz insan bedeni ve sağlığıdır. Zengin-fakir, genç-yaşlı ayırt etmeksizin toplumdaki tüm bireylerin önceliği ve vazgeçilmezi sağlıklarıdır. Durum böyle olunca da beden ve sağlık, tüketimin vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Sağlığın ve bedenin tüketimselleştirilmesinde medyanın yadsınamaz bir yeri vardır. Sağlığa ve bireysel çıkarlara odaklanmış gibi gözükse de birçoğu ticari amaçlı yapılmış sağlık haberleri her gün televizyon, gazete, dergi gibi çeşitli yollarla bireylere sunulmakta ve sağlıklı olmak için o haberlerde yer alan ürünlerin mutlaka tüketilmesi gerektiği mesajı verilmektedir. Bu haberlerde sağlığın yanı sıra sürekli beden ve beden imgesi kullanılmakta, bireylere sahip olmaları gereken ideal beden ölçüleri, güzellik, incelik standartları dayatılmaktadır. Bu çalışmada insan bedeni ve sağlığının kullanılarak, sağlıklı yaşam söylemleri adı altında bedenin ve sağlığın nasıl tüketimselleştirildiğinin ve tüketim kültürünün dayattığı ideal bedenlerin üretilmesi amacıyla bireylerin nasıl tüketime sevk edildiğinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption and mankind are two concepts which cannot be separable from ancient times to modern day. Where there is human, there has been consumption and it will continue to be. However the purpose and content of consumption have changed nowadays; whereas people of ancient times consumed just for their needs, today's people consume for social acceptance, the indicator of status and the way of self-expression because of developing economy, capitalism and society of consumption resulting from both. The biggest profit sources of today's consumption economy are human body and health. The priority and musthave of all the individuals in society without any discrimination of being rich or poor and being young or old is their health. Under these circumstances body and health take their places from the top of the must-have of consumption. Media has an undeniable place in the process of consumption of health and body. Altough they seem to be focused on health and personal benefits the news about health many of which made of commercial purposes has been presented to people by different ways like television, newspapers and magazines and the message implying that the products mentioned in those news must be undoubtedly consumed to be healthy has been given. In these news, body and the image of body has been continually used besides health, the ideal body sizes to have, beauty and the standards of thinness has been imposed to individuals. The purpose of this study is to examine how body and health are made the parts of consumption under the statements of healthy life and how people are directed to consumption with the purpose of producing ideal bodies of the consumption culture.