Liderlik, iş doyumu ve sağlık çalışanları
Leadership, business satisfaction, health officials
- Tez No: 379115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın amacı; liderlik ve iş doyumu kavramı konusunu kavramsal çerçevede ayrıntılı bir şekilde ortaya koyarak, çalışanların yöneticilerinin hangi tür liderlik davranışlarına sahip olduklarının yanı sıra bu davranışlarının çalışanların iş doyumu üzerine nasıl bir etki bıraktığını irdelemektir. Bu çalışmada, tarihçi metot kullanılmış ve bu metoda bağlı olarak literatür tarama tekniğinden yararlanılmıştır. Sağlık personeli açısından muhakeme edilen konularda ise literatür bilgilerinin yanı sıra mesleki bilgi ve deneyimler ışığında konu desteklenmiştir. Çalışma sonucunda; sağlık çalışanlarının iş doyumunun kişisel özelliklerinden etkilendiği, yöneticilerin bilgi, beceri ve çalışanlarına karşı tutumlarının kurum ve/veya şirketlerin geleceğini etkilediği, liderlerin çalışanlarını motive edici davranışları ile sağlık personeli iş doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu, liderlerinden olumlu etkilenen sağlık personelinin iş doyumunun diğerlerine göre daha yüksek olduğu, iş memnuniyetinde bireysel özelliklerden çok örgütsel özelliklerin daha önemli olduğu, motive edici faktörlerin her çalışanda aynı etkiyi bırakmadığı, sağlık çalışanlarının iş doyumunu işin niteliği ve çevrenin yapılan işe gösterdiği saygının olumlu yönde etkilediği, iş tecrübesi ve bilgi birikimi yüksek olan çalışanın daha verimli çalıştığı, ücret düzeyi ile iş doyumu arasında doğrusal bir ilişki olduğu, eğitim düzeyi ile iş doyumu arasında hem olumlu hem de olumsuz yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. İş doyumunun cinsiyet faktörü üzerindeki değişimi üzerine herhangi bir kesin yargıya varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the kinds of leadership attitudes the officials' administrators have and how their attitudes affect the officials' business satisfaction by presenting the concept of leadership and business satisfaction in a detailed conceptual framework. In this study annalist method is used and literature scanning technique is benefited in accordance with this method. in ratiocinated cases in terms of health staff, the topic is supported in light of vocational knowledge and professional experience in addition to literature data. As a result of this study it is revealed that the business satisfaction of the health officials is affected by their personal characteristics, the administrators' knowledge abilities and attitudes towards their officials affect the future of the institutions or companies, there is a significant relation between the administrators' motivating attitudes towards their officials and health officials business satisfaction, the business satisfaction of health officials who are affected positively by their administrators is higher than the others, the organizational characteristics are more important than the individual characteristics in the field of business satisfaction, the motivating factors do not affect each official in the same way, the quality of business and the respect the society has towards the business affect health officials' business satisfaction positively, the official who has much business experience and knowledge accumulation works more efficiently, there is a direct relation between wage level and business satisfaction, there is both positive and negative relation between education level and business satisfaction. A final judgement is not reached about the role of gender over business satisfaction.