İnsan kaynakları bağlamında kamu hastanelerinde iş rotasyonunun örgütsel adalet açısından değerlendirilmesi: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
The evaluation of job rotation in terms of organizational justice in public hospitals within the context of human resources: Research sample Di̇yarbakir Training and Research Hospital
  1. Tez No: 379126
  2. Yazar: YASEMİN SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmada sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin rotasyon ve örgütsel adalete ilişkin kavramlar hakkında bakış açıları çeşitli argümanlar ve çeşitli kaynaklardan yararlanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) kavramı ele alınmıştır. İKY'nin tanımı, önemi ve özellikleri açıklanmış, işlevlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde sağlık hizmetleri ve sağlık kurumlarına değinilerek, sağlık kurumlarının çalışanlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Örgütsel Adalet konusu ve alt başlıkları incelenmiş ve devamında Rotasyon konusuna değinilmiştir. Son bölümde ise anket ile ilgili analizler yapılmış, son uç kısmı analiz kısmı göz önüne alınarak değerlendirme yapılmıştır. Araştırma için gerekli veriler teoriksel yöntem, kaynak tarama tekniğiyle, alan araştırması yöntemi (anket uygulama) kullanılmıştır. Anket formaları SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak çeşitli analizler yapılmıştır (Normal Dağılım, Anova,T testi, Homojenlik, Güvenilirlik v.b.)
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the perspectives of the health institution employees on the concepts of rotation and organizational justice. In the first chapter, the concept of Human Resources Management (HRM) is handled, the definition, importance and features of HRM are explained and its functions are mentioned. In the second chapter, by dealing with the health care services and health institutions, their employees are given place. As to the third chapter, The Organizational Justice and its subtitles are examined, and later on the concept of Rotation is handled. In the final chapter, by analyzing the questionnaires, the evaluation part is carried out. The data of the research is collected by literature review as quantitative and by field research (questionnaires). The questionnaires are analyzed with SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) in several ways. (Normal distribution, homogeneity, reliability etc.)