Sağlık çalışanlarında iş doyumu ve iş doyumunu etkileyen stres faktörleri (Akdeniz Üniversitesi Hastanesi laboratuvar teknikerleri örneği)
Job satisfaction and stress factors affecting job satisfaction for health workers ( the example of the laboratory technicians i̇n Akdeniz University)
  1. Tez No: 379127
  2. Yazar: SİNEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İş doyumu; bireyin kendi fizyolojik, psikolojik durumuna; çalışma ortamına ve koşullarına, iş arkadaşlarına ve iş gereklerine göre değişiklik gösterir. İşletmelerde kaliteyi ve verimliliği arttırmak için iş doyumu yönetimdekilerin odak noktası olmuştur. Bireyler, sosyolojik, psikolojik ve ekonomik gereksinimlerini karşılamak için çalışmak, bir işe sahip olmak isterler. Çalışanlar çalıştıkları işlerinde beklentilerine karşılık buldukları sürece motive olur ve bir doyuma ulaşır. Çalışanların bu doyumu yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi bireysel faktörlerin yanı sıra, yapılan işin niteliği, ücreti, çalışılan ortamın koşulları, yönetim biçimi gibi çevresel ve örgütsel faktörlerden etkilenmektedir. İnsanların yaşamlarının büyük bir kısmı iş hayatlarında geçer. Bu sebeple işte geçirilen sürelerin insan yaşam kalitesi üzerinde büyük bir önemi vardır. İnsanlar çalışma yaşamındaki duygu durumunu özel yaşamına da yansıtabilir. Bu doğal bir durumdur. Bu yüzden çalışma yaşamı, insan yaşamında bir bütünün parçasıdır. Stres, insanları bireysel olarak etkileyen ve zamanla çalışma ortamı ve iş verenler açısından olumsuz etki yaratan bir unsur olmuştur. Örgütsel stres kaynakları, çalışanda iş doyumunun düşmesine ve buna bağlı olarak iş veriminin düşmesine sebep olur. Çoğu zaman bir sorun olarak algılanmayan, herkesin günlük hayatta karşı karşıya kaldığı strese yol açan faktörler, kişinin bu etkenlere karşı bedensel veya ruhsal olarak açık bir yapıya sahip olması durumunda önem taşır. Çalışma yaşamından kaynaklanan stresi önlemeye yönelik yaklaşımlar, bireyler üzerindeki iş stresini azaltmak, iş tatminini arttırmak, çalışanları motive etmek ve çalışma ortamının kalitesini arttırmaya yöneliktir. Sağlık hizmetlerinin devamlı olması, verilen hizmetin insan- emek yoğun bir hizmet olması ve insan faktörüne hizmet etmesi yönüyle sağlık çalışanlarının iş doyumu daha da önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılması için sağlık personelinin verdiği hizmetlerden memnuniyet duyması gerekmektedir. Verdiği hizmete karşılık doyum elde edemeyen bir personel kendini işe veremeyecek; iş yavaşlatma, işe geç gelme, stres belirtileri vb. gibi sorunlar yaşanacaktır. Sağlık kurumları ve sağlık işletmelerinde stres yönetimi diğer iş alanlarına göre daha da önemlidir. Sağlık alanı insan faktörüne hizmet sunduğu ve hayati önem taşıdığı için sağlık çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının iyi olması ve stres faktörlerinin en aza indirgenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Job satısfaction depends on individual's personal physical, psychological condition, working environment and conditions, colleagues and working requirements. In ınstitutions, job satısfaction has been the main focus of managers to ıncrease the quality and productivity. İndividuals want to have a job in order to meet the social, economical and psychological needs. Workes are motivated and satisfied as long as their needs are met. The satısfactıon of the workers is affected by not only personal factors like age, gender, education level but also the environmental and organizational such as the quality of the work, the conditions of working place and managing style. People spend most of their lives at work. That's why the time spent at work has an importent role on human's life quality. People can reflect their emotional condition at work to their private life. This is natural. So working life is a part of a whole life. Stress, affecting people individually, has been a negative element for emplayers and working enviranment. Organizational stress resources cause job satisfaction and accordingly productivity to decrease. The factors that cause stress which everbody facesin Daily life and which is not usually accepted as a problem are importent when the perion is in a condition which tend them emationally and phsically. Approaches to prevent stress caused by work life are to reduce the working stress on the individual, increase the job satısfaction, motivate the emplayees and to raise the quality of working environment. Job satisfaction of the health workers is quite important because of the continuity of health service and it serving to human factor. Health staff must be pleased at their work to maket he health service more qualified. The personnel who isn't satisfied with his work won't be able to work efficiently, and some problems such as slowing the work down, being work fort he work and job stress.. will be appeared. The control of stress in health institution and health communities is more important than the other ones. Health labourers must be physically and psychologically well, and they must get the least stress, because they servet he human being and it is really important for human life.