Sağlık çalışanlarında stres ve iş doyumu
Stress and jop satisfaction in health workers
- Tez No: 525582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR ÇÖP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Stres, çalışanların ihtiyaçlarından vazgeçmelerine ya da tepkide bulunmalarına zorlayan, içten ve dış çevreden gelerek etki yapan ve genellikle gerilim, üzüntü ve çöküntü durumlarına sebebiyet veren stres bir olgudur.Bunun yanında, çalışan bireylerin yaptıkları işlerini yaparken gösterdikleri davranışları, işlerine karşı oluşturdukları duygusal birikimleri, işyerindeki duygularının nasıl olduğu şeklinde birden fazla tutum ve duyguları içermektedir. Ayrıca çalışanlarda,işlerinin ve çalışma tecrübelerinin değerlendirilmesi neticesinde oluşan mutluluk ve pozitif duyguları anlatan iş tatmini kavramı da stres kavramı ile birlikte günümüzde literatürün dikkat çekici konuları olmuşlardır. Yapılan bu araştırmada temel amaç sağlık hizmet sunumu yapılan kurumlarda önem verilen stres ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Stres ve iş doyumu arasındaki ilişkinin tespiti hususunda yapılmış olan araştırmalar az sayıdadır. Bu çalışma literatürde konu hakkındaki boş bulunan alanın kapatılmasına katkı sağlayacaktır. Bu katkı ile sağlık çalışanlarının iş doyumu seviyelerinin yükseltilmesi bu durumun neticesinde de stresin kontrolü sağlanabilecektir. Araştırmada dört bölüm bulunmaktadır. Araştırmada ilk bölüm; stres ve bağlantılı kavramların incelenmesine ayrılmıştır. İkinci bölüm içinde; stres yönetimi türleriyle ilgisi bulunan kavram çeşitleri incelenmiştir.Üçüncü bölüm; iş doyumu ile ilgili yapılan tanımları, önemi ve türlerini, iş doyumunu etkileyen faktörleri, iş doyumunu artıran yöntemleri kapsamıştır. Dördüncü bölüm araştırmanın uygulamaya ayrılan kısmıdır.Araştırmada yapılan anket ile sağlıkla ilgili sektör içinde bulunan bir sağlık kurumunda görev yapan 276 çalışandan veri toplanmıştır. Sonrasında bu veriler SPSS 19.0 paket programı aracılığı ile güvenilirlik analizine, T testine, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Yapılan analiz türleri neticesinde stres kaynaklarıyla iş tatmini arasındaki bir ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress is a stressful phenomenon that forces employees to give up on their needs or to be in the reaction, influencing from inside and out, and oftencausingtension, sadness and depression.In addition, employees have multiple attitudes and feelings about how they behave when they do their work, their emotionalaccumulation against their work, how their emotions are at work. In addition, the concept of job satisfaction, which describes the happiness and positive feelings that emerge from the evaluation of work and work experiences, has become a remarkable issue in today's literature with the concept of stress. In this research, the main purpose is to determine the relationship between stress and job satisfaction, which are important in the health service delivery institutions.There are few studies on the relationship between stress and job satisfaction. This study will contribute to the closure of the blankfield about the subject in the literature. With this contribution, the job satisfaction levels of the healthcare workers will be increased and stress control will be achieved. There are four sections in the survey. The first part of the research; stress and related concepts. In the secondchapter; the types of concepts which are related to types of stress management have been examined. The thirdchapter; definitions about job satisfaction, importance and types, factors affecting job satisfaction, methods that increase job satisfaction. The fourth part is the part of the research that is dedicated to implementation. By the questionnaire survey, data were collected from 276 employees working in a health institution in the health related sector.Subsequently, these data were subjected to reliability analysis, T test, ANOVA, correlation and regression analysis via SPSS 19.0 package program. As a result of the analysis types, it was determined that there is a relationship between stress sources and job satisfaction.