Yaşam kalitesi ve sağlık çalışanları
Quality of life and health workers
  1. Tez No: 379128
  2. Yazar: BİRSEN MUKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında yaşam kalitesi ve sağlık çalışanlarının yaşam kalitesi değerlendirilmektedir. Yaşam kalitesi, refah toplumunun temel göstergelerinden biridir. Bireyin yaşam kalitesinin hem çalışma yaşantısında hem de günlük hayatta iyileştirilmesi, memnuniyetinin arttırılması toplumun refahı ile doğrudan ilişkilidir. Refah toplumunda sosyal devletin 20.yüzyıldaki temel görünümü olduğundan, yaşam kalitesini yükseltme çabaları sosyal devleti gerçekleştirme çabalarının doğal bir uzantısıdır. Çalışma ortamından beslenmeye gündelik hayat ritminden zaman yönetimine değin birçok kriterden yaşam kalitesini değerlendirmede yararlanıldığından bahsedilmiştir. Yaşam kalitesi cinsiyetten gelire, yaştan sosyal çevreye, sağlıktan medeni duruma kadar pek çok unsur etrafında şekillendiğine değinilmiştir. Sağlık çalışanları ve yaşam kalitelerini etkileyen faktörler açıklanarak, çalışma ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine dair önerilerde bulunulmuştur. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hem çalışan hem de hizmet sundukları hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi açısından önem taşımaktadır. Çünkü, onların çalışmaları hizmet verdikleri kişilerin yaşam kaliteleri üzerinde doğrudan etkilidir. Ayrıca, kendilerinin çalışma ortamlarının ortalama bir çalışana nazaran daha ağır koşulları içermesi de onlar açısından yaşam kalitesini daha kritik bir konuma taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, quality of life, quality of life and health of employees is evaluated. Quality of life, is one of the main indicators of the welfare society. Individual's quality of life and working life as well as in the improvement of daily life, improving satisfaction is directly related to the welfare of society. Welfare society is the basic appearance of the welfare state in the 20th century, efforts to improve the quality of life is a natural extension of efforts to implement the welfare state. Working environment feeding rhythm everyday life refers to the time management in evaluating the quality of life of many criteria that have been mentioned are beneficial. Quality of life, income, sex, age, social environment, health, marital status shaped around so many elements that have been mentioned. Factors affecting employee health and quality of life, explaining the study and recommendations are made for increasing the quality of life. Improvement of working conditions of health workers, both employees and the services they offer patients and improve quality of life in terms of satisfaction and importance. Because they serve their work has a direct impact on the quality of life of people. In addition, the average of their working environment conditions include heavier than an employee in terms of the quality of life they are of a more critical position.