Salbutamol sülfatın uzatılmış etkili tablet formülasyonu
- Tez No: 37913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmamızda salbutamol sülfatın uzatılmış etki gösteren matriks tabletini hazırlamayı amaçladık. Pollmer madde olarak yüksek viskoziten hidroksipropil metilsellüloz (HPMC) ve düşük viskoz iteli hidroksipropil sellüloz (HPC), dolgu maddesi olarak Avicel, kaydırıcı olarak da magnezyum stearat seçildi. HPMC için % 10, 15 ve 20, HPC için ise % 10, 20 ve 30 oranları denendi. Tabletler, 8 mg salbutamole eşdeğer 9.64 mg salbutamol sülfat içermektedir. Matriks tabletler direkt basım tekniğine göre, düz zımbalı tablet makinesi kullanılarak hazırlandı. Hazırlanan altı formülasyonda ağırlık sapması, sertlik, kırılabilirlik, çap-yükseklik kontrolleri, etken madde miktar tayini ve çözünme hızı testleri yapıldı. Etken madde miktar tayininde spektrofotometrik yöntem, çözünme hızı testlerinde ise döner sepet yöntemi uygulandı. Zamana karşı % çözünen salbutamol sülfat miktarları alınarak çözünme profilleri çizildi ve çözünme kinetiği incelendi. Ayrıca salbutamol sülfatın piyasa tabletine de çözünme hızı testi uygulandı ve sonuçlar hazırladığımız matriks tabletler ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma sonucunda: - Piyasa tabletinden to dakikada %95.60 (Tablo 7) - Formül i den (%io HPC) 3 saatte tamamenFormül 2 den (%20 HPC) 5 saatte tamamen - Formül 3 den (%30 HPC) 5 saatte %99. 10 oranında (Tablo 8) - Formül 4 den (%ıo HPMC) 5 saate %95.78 oranında - Formül 5 den (%I5 HPMC) 5 saatte %92.35 oranında - Formül 6 dan (%20 HPMC) 6 saatte %95.42 oranında (Tablo 9) serbestleştiğî bulunmuştur. Hazırladığımız düz yüzeyli homojen matriks tabletlerde etken maddenin serbestlenme kinetiği Higuchi eşitliğine uymaktadır. Polimer madde yüzdesi arttıkça serbestleşmenin geciktiği gözlenmiştir. Etken madde serbestleşiri e hız sabiteleri incelendiğinde %15 ile 20 HPMC ve %20 ile 30 HPC içerenlerde hız sabitinin artık fazla değişmediği görülmüş, bu nedenle yüksek viskoziten HPMC un %15 oranının, düşük viskoziten HPC un ise % 20 oranının uzatılmış etkili salbutamol sülfat matriks tableti için yeterli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to prepare prolonged-release tablet formulation of salbutamol sulphate using hydrophilic matrix. Hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) of high viscosity and hydroxy propyl cellulose (HPC) of low viscosity as polymer substance, Avicel as diluent and magnesium stearate as lubricant were chosen. The matrix tablets were prepared by direct-compression method and flat-faced punch was used. Six hydrophilic matrix tablet formulations in concentrations of 10, 15 and 20% HPMC or 10, 20 and 30% HPC were prepared. Amount of salbutamol sulphate was 9.64 mg for each tablet. These tablet formulations were analysed in respect of weight deviation, hardness, friability, diameter-thickness, assay of active substance and dissolution. The spectrophotometric method for the assay of salbutamol sulphate and the rotating basket method for dissolution test were applied. Dissolution profiles of the drug were illustrated and the release rate of salbutamol sulphate from matrix tablets was evaluated kinetically. In addition, dissolution test was applied to the commercial salbutamol sulphate tablets and the results were compared. Although 95.60% amount of salbutamol sulphate was released from the commercial tablets in 10 minutes, active substance was released from the matrix tablets containing 10 and-43- 15 of HPMC, 95.78%, 92.35% in 5 hours respectively and 20% of HPMC 95.42% in 6 hours. The total release of salbutamol sulphate from the matrix tablets containing 10 and 20% of HPC was observed in 3 and 5 hours respectively. 99.10% of active substance from matrix tablets containing 30% of HPC was released in 5 hours. Among the investigated kinetic models for prepared matrix tablets, the best fit was found with Higuchi matrix model kinetic. It was observed that diffusion controlled release of the drug decreased when the percentage of hydrophilic polymer was increased. Comparison of the rate of drug release from prepared matrix tablets showed that 15% amount of high viscosity HPMC and 20% amount of low viscosity HPC, were suitable for the prolonged- release tablets of salbutamol sulphate.