Kamu hastaneleri birliği çerçevesinde kamu hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinin kamu yararı açısından incelenmesi Bursa ili örneği
Exami̇nati̇on of healthcare system of state hospi̇tal di̇rectorate general accordi̇ng to uti̇li̇ty of publi̇c
- Tez No: 379147
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlığın varoluşundan itibaren sağlık hizmeti zorunlu bir ihtiyaç olarak toplumsal yaşamda yer almıştır. Devlet yapılanmasının ana hizmet alanlarının başlarında sağlık hizmeti bulunmaktadır. Çünkü sağlık hizmeti hem bireysel hem de toplumsal bir ihtiyaçtır ve kamu yararının sağlanması ancak devlet eliyle olabilmektedir. Ülkemizde sağlık hizmeti; eğitim araştırma hastaneleri, dal hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, halk sağlığı kurumları, aile hekimlikleri, 112 acil sağlık hizmetleri gibi birbirinden farklı faaliyet alanlarına sahip birçok kuruluşun koordineli olarak çalışması ile sunulmaktadır. 02/11/2012 tarihinden itibaren sağlık hizmet sunumunda yeni bir yapılanma gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini ayrı yapılarda toplamıştır. Koruyucu Sağlık Hizmetlerini Halk Sağlığı Müdürlüğü, tedavi edici sağlık hizmetlerini de Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu bünyesinde birleştirmiştir. Sağlık hizmetlerinin hiyerarşisi, finansmanı, tasarrufları, vatandaşa olan yansıması, hizmet sunumunun yapısı, personelin nakli vb. konularda değişiklikler oluşmuştur. Bu değişikliklerin kamu yararı açısından değerlendirilmesi, bu uygulamaların ülkemize yararlarının ve zararlarının gözden geçirilmesi, yeni uygulamanın sağlık hizmet sunumunda görülen tabloya genel bir bakış bu tezin ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of human being health and healthcare services take place in human society as a necessity. Healtcare services is one of the main activities of the governments. Healtcare is a personal as well as social service that government must take a hand it to respect community health. In our country healthcare services are ; educational and experimental hospitals,speciality hospitals, mount and teeth healthcare services, public health centers, family practitioner centers, 112 emergency centers all of them work coordinated with each other even if their working field is different. In the 02.11.2012 Minestry of Health divide healtcare in to two; Preventative Healtcare Department and State Hospitals Directorate General . Since a lot of changes in Healtcare system there is a need for evaluating the health finance, income, hiyerarchy, the effect on private citizens, how to tender the job, employer transfer . This thesis is evaluates the effects of the changes in system ,increment and loss, advantages and disadvantages of the newly genareted healtcare system.