Çalışanların örgütsel bağlılıklarının çalışma motivasyonuna olan etkileri (Manisa ili örneği)
The effects of organizational commitment and motivation of employees working (example of Manisa province)
  1. Tez No: 379152
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışanların işletmeye katılımını ve örgütün genel olarak etkinliğinin arttırılmasını sağlayan örgütsel bağlılık son yıllarda işletmeler için önem kazanmaya başlamıştır. Örgütsel bağlılığın çalışma motivasyonu üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Örgütüne bağlı olan çalışanın aynı zamanda motivasyonu da yüksek düzeyde olmaktadır. Bu nedenden dolayı araştırmanın amacı çalışanların örgütsel bağlılıklarının çalışma motivasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Örgütsel bağlılık bireyin içinde bulunduğu organizasyona karşı özdeşleşme, içselleşme, örgütsel amaçları benimseme, örgütsel amaçlar için fedakârlıkta bulunabilme ve örgütün üyesi olarak kalmak için şiddetli bir arzu hissetmesi şeklinde ifade edilmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, örgüt kavramı ve çalışan kavramı, ikinci bölümde, örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılık göstergeleri, bağlılığı etkileyen faktörler ile örgütsel bağlılığı geliştirme araçları, üçüncü bölümde ise, çalışma motivasyonu ile ilgili kavramları ele alınmıştır. İşletmelerin, varlıklarını korumaları ve sürdürmeleri için hayati önemi olan, çalışanların örgütsel bağlılıklarının ve motivasyonlarının artması için gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bu çalışmada çeşitli işletmelerde çalışanların örgütsel bağlılıkları ile çalışma motivasyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu nedenle, çalışmada 154 çalışanın örgütsel bağlılıkları ile çalışma motivasyonu arasında bir ilişkinin var olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular, işletmelerde çalışanların örgütsel bağlılıkları ile çalışma motivasyonu arasındaki ilişkiyi ve demografik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları ve çalışma motivasyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment that assists employee work motivation in companies and increasing the effectiveness of organization has become crucial recently. Organizational commitment has positive effects on work motivation. The personnel being loyal to the organization has huge motivation and performance at the same time. For this reason the aim of the research is to observe influence of the organizational commitment on to working motivation of employees. The organizational commitment can be defined as identification, self-determination, accept the organization goals, making every effort fort he organization and having the desire to loyal the organization. In the first section, the concept of organization and running of the concept, in the second section of this research the concept of organizational commitment, the signs of organizational commitment, factors effecting the commitment and appliances of increasing the commitment in organizations have been examined. In the third section, the concept of work motivation is described. Enterprises should attribute the required importance to their employees on the subject of organizational commitment and increase the motivation of their employees in order to maintain their existence. For this reason, a questionnaire applied on 154 employees that working at several companies and their organizational commitment and working motivation have been questioned in the study. According to the findings of the research, there is a correlation between organizational commitment and working motivation. The correlation according to demographical characteristics is also analyzed.