The management scouting behaviors of employees in oil & gas companies in Iraq
Irak'taki petrol ve gaz şirketleri çalışan davranışlarının izci tekniği ile yönetimi
  1. Tez No: 662298
  2. Yazar: HAWRAA SALAH AL-MALİKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın ana amacı petrol ve gaz şirketlerinde çalışanların iş ve örgütsel bağlılıklarının davranışları üzerine etkileri yönetim izci tekniği ile belirlemektir. Petrol ve gaz şirketlerinin anakütle olarak seçilmesinin nedeni bu şirketlerinin dünya ekonomisi üzerindeki etkisinin önemli olmasıdır. Bu çalışma aynı zamanda; organizasyon-çalışan ilişkisinin kalitesi, içsel motivasyon, yaratıcı süreç katılımı ve eğitim etkinliği arasındaki yapısal mekanizmaları da araştırmaktadır. Yönetimde gerçekleştirilen bireysel düzeydeki motivasyonların yaratıcı inisiyatif üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Şirketler daha fazla çalışanın aktif bilgilerin toplanmasına, katılmasına ve daha fazla çalışanın iş birliği yapmasına izin vererek, yaratıcılık için daha fazla fırsat yaratır. Bu çalışmada, çalışanların organizasyonlarına duydukları güven, bağlılık gücü ve memnuniyet duyguları ile bireysel düzeydeki motivasyonların yönetiminde yaratıcı inisiyatif ve başarı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Organizasyon ortamında mevcut olan yaratıcılık süreci ve çalışanların bu sürece katılımı ve iletişim çabası, şirketler için sadece orijinal değil yararlı olan yaratıcı fikirler oluşmasını da sağlar. Mevcut çalışma, çalışanların hem kişisel (örneğin, yaratıcılığın içsel motivasyonu, yenilikçi süreç katılımı) hem de organizasyonel/idari seviyelerde (örneğin, çalışanların organizasyonlarıyla algılanan ilişkilerinin kalitesi, algılanan eğitim etkinliği) bağlantı parametrelerini değerlendirir ve araştırır. Basit ve çoklu regresyon analizi ile çalışmadaki hipotezlerin doğruluğu araştırılmıştır. Önceki çalışmalara uygun olan bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulardan biri kurum ve çalışanlar arasındaki korelasyonun varlığıdır. Bu ilişkinin varlığı ise kurma stratejisinin organizasyonların çalışanların verimli bilgi davranışına uyum sağlaması için son derece önemli olduğunu gösterir. Modelden elde edilen bulgular sonucunda, çalışanlar ile başarılı ilişkilerin sürdürülmesinin kuruluşlar için üretken sonuçlar ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Kuruluşların tüm gereksinimleri karşılayan bir atmosfer oluşturması, sadece mutlu çalışanlara değil, aynı zamanda heyecanlı çalışanlarla da sağlanmaktadır. Ve bir başka önemli bulgu da insan kaynakları yönetimi görevinin, çalışanın eğitime katılmasını teşvik ederek işyeri katılımı için bir motivasyon olarak rol oynadığı ve bu da onların izcilik davranışını artırdığı sonucuna varıyor.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the influences of employees' job and organizational engagement on their scouting behavior in oil and gas companies. Oil and Gas Companies are chosen as a population because it is very important sector from many sides, this sector has a crucial effect on the world economy. The study also investigates the structural mechanisms between the effectiveness of quality of organization-employees relationship, intrinsic motivation, creative process engagement, and training effectiveness. By enable companies to allow more employees to participate in the collection of active information and to allow more employees to exchange habits, lead to more opportunities for creativity. We analyze the effect on creative initiative and success in management of individual-level motivations, through the power of trust and commitment and satisfaction feelings the employees have for their organizations. The creativity process engagement available in the environment of the organization which motivate the employee to articulate communication effort in this environment to generate creative ideas that are not only original, but also useful to their company. The present study builds on the connectivity parameters of employees at both personal (e.g., intrinsic motivation of creativity, innovative process involvement) and organizational/administrative levels (e.g., the quality of employees' perceived relationship with their organization, perceived training effectiveness) when developing a model that connects the scouting behaviors of employees and their context in a comprehensive measured way. Simple and multiple regression methods were demonstrated among the variables to the examinations of the hypothesis in this study. In accordance with prior results, we found a significant effect of the reliability of the correlation between organization and employees on scouting, demonstrating how a relationship-building strategy is extremely important for organizations to accommodate the efficient information behavior of employees. And another important finding conclude that the task of human resources management performs a part as a motivation for workplace engagement by creating an incentive for employee to engage in training, which also effect increases their scouting behavior.