Expression du tragique dans l'œuvre de Laurent Gaudé: Entre intergénéricité et intertextualité
Laurent Gaudé'nin eserlerinde trajik öğelerin anlatımı: Türlerarasılık ve metinlerarasılık örneği
- Tez No: 979430
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MEHLİKA KUNT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Laurent Gaudé'nin özellikle roman, şiir ve tiyatro gibi farklı edebi türlerde verdiği eserlerinde trajik unsurların ifadesini ve bu çerçevede kullanılan teknikleri incelemektir. Bu çalışma bize sadece bu çağdaş yazarın trajik anlayışını gözlemleme fırsatı vermekle kalmayacak, aynı zamanda edebi türlerin tek bir eserin içinde nasıl birbirine geçtiğini inceleyerek Gaudé'nin metinlerinin hibrit doğasını açıklamaya çalışacaktır. Bu amaçla, derinlemesine bir inceleme için seçilen eserler: La Porte des Enfers romanı, Nous l'Europe, banquet des peuples şiir koleksiyonundaki Jeunesse seins nus şiiri ve Onysos le furieux oyunu. Nihai hedefi trajik öğelerin işlenişinde melez metinin rolünü açıklamak olan bu çalışma eserlerin içeriksel ve biçimsel özelliklerini eş zamanlı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, trajik unsurların neler olduğu ve bunların nasıl ifade edildiği eş zamanlı olarak incelenecektir. İlgili araştırma kuramsal bağlamda anlatıbilim, karşılaştırmalı edebiyat ve mitokritikten faydalanmaktadır. Bu yaklaşımlar, anlatı yapısının anlaşılmasına, farklı anlatıların karşılaştırılmasına, dışöyküsel evren veya diğer öyküsel evrenler tarafından anlatılan hikâyeler arasındaki ilişkilerin ayırt edilmesine yardımcı olacaktır. Metinler içindeki trajik olayları listelemek için trajik kavramı felsefi bir kavram olarak ele alınıp, tiyatro türü olan trajediden farkı üzerinde durulacaktır. Edebi türlerin evriminin incelenmesi trajik unsurların anlatımının zaman içinde geçirdiği değişimi gözler önüne serecek. Bu çalışma, trajik olayların evrimini ve edebi türlerin karışımını açığa çıkarmayı hedeflemekte; ayrıca bu değişiklikleri edebi değer ve hem okuyucuların hem de yazarların beklenti ufuklarını göz önünde bulundurarak artsüremli bir bakış açısıyla açıklamayı amaçlamaktadır. Gaudé'nin çok yönlü edebi kimliğinden ötürü eserlerinin tiyatro temsillerini inceleyerek, medyalararası ilişkilerin baskın oldu bir çağda hibritliğin daha iyi bir yorumunu yapmayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to explore the expression of tragic elements in the works of Laurent Gaudé, specifically across various literary genres—namely, novels, poetry, and theater—to identify the techniques employed. This study will allow us not only to observe this contemporary author's understanding of the tragic but also to examine how literary genres intertwine within a single work, thereby explaining the hybrid nature of Gaudé's texts. To achieve this, we have chosen the following works for in-depth analysis: the novel La Porte des Enfers, the poem Jeunesse seins nus from the collection Nous l'Europe, banquet des peuples, and the play Onysos le furieux. Our ultimate goal is to comprehend the role of generic hybridity in the treatment of the tragic, conducting a parallel research that combines content and form. In other words, we aim to correlate the expression of the tragic with its modalities, using narratology, comparative literature, and mythocriticism as methodological guides. These approaches will help us understand narrative structure, compare different narratives, and discern relationships within the stories told by the extradiegetic universe or other diegetic universes. We will conduct a detailed study on the concept of the tragic as a philosophical concept, distinguishing it from tragedy as a theatrical genre, in order to list tragic events within the corpus. Our examination of the evolution of literary genres will closely observe how the narration of the tragic has changed over time. This work seeks to uncover the evolution of the tragic and the blending of generic codes, as well as to explain these changes from a diachronic perspective, considering literary value and the expectations of both readers and authors. Acknowledging Gaudé's versatile literary identity, we will surpass traditional literary boundaries by examining the theatrical representation of his works, aiming for a better interpretation of hybridity in an era marked by intermediality.