Türkiye'de sağlık kurumlarında akreditasyon
Accreditation of health institutions in Turkey
- Tez No: 446916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda hizmet sektöründe müşteri beklentilerini dikkate alan yöntemleri geliştiren kuruluşların, rakiplerine göre avantaj elde ettikleri açık olarak görülmektedir. Bu avantajı sağlamada en önemli yaklaşımlardan biri toplam kalite anlayışının kurum kültürüne yaymakla mümkün olmaktadır. Zamanla kurum kültürüne yayılmaya çalışılan kalite uygulamalarının standart hale getirmek için çeşitli standartlar, ödüller ve akreditasyon kriterleri geliştirilmiştir. Bu proje ödevinin amacı; akreditasyon kavramı hakkında detaylı literatür bilgisi sunmak, akredite olmak isteyen bir sağlık kuruluşunun akreditasyon sürecinde hangi yolları izlemesi, neler yapılması gerektiğini ve hangi kriterlere göre akredite olacakları konusunda yol gösterici olmaktır.
Özet (Çeviri)
It is clearly observed that in the recent years the organizations in the services sector that develop techniques considering the customer expectations obtain an advantage compared to their competitors. One of the most important approaches in providing this advantage becomes possible by deploying the total quality understanding into the organizational culture. In time various standards, awards and accreditation criteria have been developed in order to standardize the quality applications that are attempted to be spread to the organizational culture. The aim of this project work is to offer detailed information on the literature about the concept of accreditation, to guide a health organization that wishes to be accredited for the routes to be followed during the accreditation process and to show the guiding principles for the procedures to be carried out and also to guide them about the relevant accreditation criteria.