Nonbiliyer akut pankreatit hastalarında PNI (prognostik beslenme indeksi) ve conut (nutrisyonel durum kontrolü) skorlarının prognoza etkisi
The impact of PNI (prognostic nutritional index) and conut (controlling nutritional status) scores on prognosis in non-biliary acute pancreatitis patients
  1. Tez No: 910877
  2. Yazar: SALİHA BETÜL FANİ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ülkemizde görülme sıklığı 100.000'de 4.9-35 olarak bildirilen akut pankreatit (AP), gastrointestinal sistem hastalıkları arasında önemli mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Pankreasın nonbakteriyal akut iltihabını ifade eden AP'in genel mortalite oranları yaklaşık %2 olmakla beraber kalıcı organ yetmezliği (şiddetli akut pankreatit) olan hastalarda bu oran %30'a kadar çıkabilmektedir. Halihazırda BISAP, Ranson 0. ve 48. saat, Balthazar, ATLANTA, Glasgow-İmrie gibi skorlamalar bulunmakla beraber, çalışmalar bu skorlamaların prognozu tayinde yeterli doğruluğa sahip olmadığını göstermektedir (74). Son yıllarda hastaneye yatış gerektiren akut hadiselerin prognozlarını tayin etmede de önem kazanmaya başlayan nütrisyonel skorlamalar olan PNI ve CONUT skorlarının, nütrisyonun hem etiyolojisinde hem tedavi sürecinde büyük önem arz ettiği AP hastalarında prognoz öngörücü olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırdık. Mortalite, hastanede yatış süresi, antibiyotik kullanım gereksinimi, yoğun bakım sevki ihtiyacı açısından duyarlılığını irdelemekle beraber, sıklıkla kullanılan Ranson, Glasgow-İmrie, Balthazar skorlamaları ile karşılaştırmalı olarak inceledik. Ayrıca inflamatuar belirteçlerden CRP, sedimentasyon ve prokalsitonin ile aralarında istatistiksel bir anlamlılık olup olmadığını böylece inflamasyonu öngörmedeki hassasiyetini değerlendirdik. Tüm bunlarla AP'in şiddetini ve seyrini belirlemede yüksek doğruluğa sahip bir skorlama sistemi bulmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak yapıldı. Araştırmamıza Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları servisinde 01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında yatışı olan ve dahil edilme kriterleri bulunan 210 hasta dahil edildi. Bu hastalar toplandıktan sonra belirtilen gruplandırmalar yapılarak (görüntüleme yöntemleri ile biliyer etyoloji tespit edilenlerin dışlanması) istatistiksel analizler yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların sistem üzerindeki kayıtlı bilgilerden, epikrizlerinden ve poliklinik notlarından yararlanılarak yaş, cinsiyet,ek kronik hastalıklar; biyokimyasal parametreler olarak Ranson ve Glasgow-İmrie Skoru için hemogram, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, lipit profili, kangazı ölçümleri, Balthazar için batın BT görüntüleri, CONUT ve PNI için trigliserit, kolesterol, albümin, lenfosit değerleri olgu rapor formuna kaydedildi. Hastaların yatış anındaki PNI ve CONUT skoru ile yoğun bakım sevki ve ölüm, hastanede yatış süresi, antibiyotik gereksinimi arasındaki ilişki değerlendirildi. Ölçülen diğer skorlama sistemleri ve hastalara ait sedimentasyon, CRP ve prokalsitonin değerleri ile CONUT ve PNI arasındaki bağıntı incelendi. Bulgular: PNI değeri yüksek olan, akut pankreatit hastalarıyla düşük olan hastalar kıyaslandığında PNI yüksek olduğu grupta (≥45) yatış günü(p=0,016), antibiyotik ihtiyacı(p=0,002) ve yoğun bakım ihtiyacı(p=0,044) değerlerinin her biri diğer gruba göre daha düşüktü ve gruplar arasında anlamlı düzeyde fark vardı. CONUT değeri yüksek olan hastalarla, düşük olan hastalar gruplandırıldığında CONUT yüksek (≥3) olan grupta yatış günü(p=0,016), antibiyotik kullanım ihtiyacı(p=0,005) anlamlı düzeyde yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pancreatitis (AP), with an incidence ranging from 4.9 to 35 per 100,000 people in our country, is one of the leading causes of mortality and morbidity among gastrointestinal diseases. Although the overall mortality rate for non-bacterial acute inflammation of the pancreas (AP) is approximately 2%, this rate can rise to 30% in patients with permanent organ failure (severe acute pancreatitis). There are several scoring systems in current use, including BISAP, Ranson at 0 and 48 hours, Balthazar, ATLANTA, and Glasgow-Imrie, but studies show that these scoring systems do not provide sufficient accuracy in predicting prognosis. Recently, nutritional scoring systems such as PNI and CONUT, which have gained importance in predicting the prognosis of hospital admissions for acute conditions, have been investigated in AP patients, where nutrition plays a significant role both in etiology and treatment. We aimed to evaluate whether PNI and CONUT could be used as prognostic predictors in AP patients by assessing their sensitivity in terms of mortality, length of hospital stay, antibiotic requirement, and the need for intensive care. Additionally, we compared these nutritional scores with the frequently used Ranson, Glasgow-Imrie, and Balthazar scoring systems. We also investigated the relationship between inflammatory markers, including CRP, sedimentation rate, and procalcitonin, with these nutritional scores, to evaluate their sensitivity in predicting inflammation. Ultimately, we aimed to find a scoring system with high accuracy for determining the severity and course of AP. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively. A total of 210 patients who were admitted to the Internal Medicine Department of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between 01.01.2020 and 31.12.2022 and met the inclusion criteria were included in the study. After gathering the patient data, statistical analyses were performed following the specified grouping (patients with biliary etiology identified through imaging were excluded). Patient data, including age, gender, and comorbidities, as well as biochemical parameters for Ranson and Glasgow-Imrie scores, were collected from hospital records, discharge summaries, and outpatient clinic notes. These included hemogram, kidney and liver function tests, lipid profile, blood gas measurements, abdominal CT images for Balthazar scoring, and triglycerides, cholesterol, albumin, and lymphocyte values for CONUT and PNI scores. The relationships between the PNI and CONUT scores at the time of admission and the need for intensive care, mortality, length of hospital stay, and antibiotic requirements were assessed. The correlation between other scoring systems (Ranson, Glasgow-Imrie, Balthazar) and the biochemical markers (sedimentation rate, CRP, and procalcitonin) with PNI and CONUT was also analyzed. Results: In patients with acute pancreatitis, those with a PNI score of ≤45 had significantly shorter hospital stays (p=0.016), lower antibiotic needs (p=0.002), and less frequent intensive care requirements (p=0.044) compared to those with a PNI score