Klinik materyallerden izole edilen çeşitli mikroorganizmalara karşı sarımsağın (Allium sativum) etkisinin araştırılması
Effect of garlic (Allium sativum) on several microorganisms isolated from clinical materials
  1. Tez No: 49053
  2. Yazar: NİLGÜN TAZICI (KÖKTÜRK)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 ÖZET Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Bakteriyoloji ve Enterobacteriaceae Laboratuvarları, İbn-i Sina Hastanesi Merkez Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Laboratuvarları'nda, boğaz, kulak, vagen gibi vücut bölgelerinden alınan materyaller ile idrar, yara, periton, balgam, kan, dışkıdan izole edilen, M. tuberculosis, S. aureus, KNS, AGBHS, Klebsiella, E. coli, P. aeruginosa, Salmonella, Shigella türleri ve C. albicans suşları üzerine sarımsağın (Allium sativum) üremeyi önleyici etkisi araştırılmıştır. Semt pazarından topluca bir defada alınan sarımsaklardan taze olarak elde edilen ve membran filtrelerden süzülerek sterilize edilen SSE'ler beş gün içinde kullanılmak üzere -20°C'de saklanmış, bir defa çözülen ve kullanılmayan kısımlar atılmıştır. Yukarıda belirtilen mikroorganizmalar üzerine elde edilen SSE'nin MIC ve MBC/MFC'si makrobroth dilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. E. coli suşlarından 15'ine karşı SSE'nin MIC düzeyi 1/32 olarak bulunurken, dört susa karşı 1/64 ve sadece bir susa karşı 1/256 olarak, MBC değerleri ise altısına karşı 1/16, 12'sine karşı 1/32, birine karşı 1/64 ve birine karşı 1/128 olarak bulunmuştur. Klebsiella ve Shigella suşlarının MIC'i 17'sinde 1/32, üçünde 1/64 olarak tespit edilirken, MBC değerleri, Klebsiella suşlarının birinde 1/16j16'smda 1/32, üçünde 1/64, Shigella suşlarının ise sekizinde 1/16, 10'unda44 1/32, ikisinde 1/64 olarak tespit edilmiştir. Salmonella suşlarına karşı SSE'nin MIC değerlerleri birinde 1/16, 10'unda 1/32, dokuzunda 1/64, MBC değerleri, birinde 1/16, 12'sinde 1/32 yedisinde 1/64 olarak saptanmıştır. SSE'nin P. aeruginosa suşlarına karşı MIC değerleri, beş susta 1/16, sekiz susta 1/32, yedi susta 1/64, MBC değerleri ise, dördünde 1/8, altısında 1/16, sekizinde 1/32, ikisinde 1/64 olarak bulunmuştur. Toplu olarak değerlendirildiğinde, gram negatif basillere karşı SSE'nin MIC düzeylerinin 1/16 ile 1/256 arasında, MBC düzeylerinin ise 1/8 ile 1/128 arasında değiştiği saptanmıştır.. AGBHS'nın altı susuna karşı SSE - MIC düzeyi 1/64 iken, 13'ünde 1/128, birinde 1/256, MBC düzeyleri ise, dokuzunda 1/64, 11'inde 1/128 olarak saptanmıştır. S. aureus'un MIC düzeyleri, 13 susta 1/64, yedisinde 1/128, MBC düzeyleri, beş susta 1/32, 15 susta 1/64 olarak, KNS'un ise, üç susunda SSE - MIC düzeyleri 1/32 iken, sekizinde 1/64, beşinde 1/128 ve dördünde 1/256, SSE-MBC düzeyleri dördünde 1/32, dokuzunda 1/64, yedisinde 1/128 olarak tespit edilmiştir. İncelenen tüm gram pozitif koklara karşı SSE'nin MIC düzeylerinin 1/32 ile 1/256 arasında, MBC düzeylerinin 1/32 ile 1/128 arasında değiştiği saptanmıştır. Çalışmamızda kullanılan 20 M. tuberculosis susuna karşı SSE'nin inhibitor düzeyi iki susta 1/64, dört susta 1/128, 14 susta 1/256 olarak tespit edilmiştir. C. albicans suşlarının birinin MIC'i 1/64, 12'sinin MIC'i 1/128, altısının MIC'i 1/256 ve birinin MIC'i 1/512 olarak bulunmuştur. MFC'si ise, üç susta 1/64, 14 susta 1/128, üç susta 1/256 olarak tespit edilmiştir.45 Sarımsaktan distile suyla ekstraksiyon yöntemiyle elde edilen SSE çalışılan tüm mikroorganizmalara karşı etkili bulunmuştur. Sarımsağın; gram pozitif ve negatif bakteriler ile M. tuberculosise karşı bakterisidal, C. albicans'a karşı ise fungusidal bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. C. albicans.SSE'ye gram negatif ve gram pozitif bakterilerden daha duyarlı bulunurken, çalışılan mikroorganizma türleri içinde en duyarlı olanın M. tuberculosis olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, we investigated the inhibitory effects of garlic (Allium sativum) on M. tuberculosis, S. aureus, KNS, AGBHS, Klebsiella, E. coli, P. aeruginosa, Salmonella, Shigella species and strains of C. albicans were isolated urine, periton fluid, sputum, blood, stool, throat, ear, vagen materials at University of Ankara Faculty of Medicine, Bacteriology and Enterobacteriaceae Laboratories of, Microbiolgy Clinical Microbiology Department, Central Laboratories of İbn-i Sina Hospital and Laboratories of Thoracal Disease Depatrment and Department of Pediatry. SSE were extracted from fresh garlics which were bought from grocery shop and they were sterilized with membran filter. SSE were stored at - 20°C up to five days, MIC and MBC/MFC of SSE to above mentioned microorganisms were investigated by macrobroth dilituon method. The MIC levels of SSE to E. coli strains were respectively; 15 of E. coli strains 1/32, four strains 1/64 and only in one strain 1/256. The MBC values were found 1/16 in six strains, 1/32 in 12 strains and 1/128 in one strain. While the MIC values of Klebsiella and Shigella strains were determined respectively 1/32 in 17 strains, 1/64 in three strains, the MBC values of Klebsiella strains were 1/16 in one strain, 1/32 in 16 strains and 1/64 in three strains, the MBC values of Shigella strains are 1/16 in eight strains, 1/32 in 10 strains, 1/64 in two strains.47 The MIC values of SSE to Salmonella strains are 1/16 in one strain, 1/32 in 10 strains, 1/64 in nine strains, the MBC values were determined respectively 1/16 in one strain, 1/32 in 12 strains, 1/64 in two strains. The MIC values of SSE the to P. aeruginosa strains were 1/16 in five strains, 1/32 in eight strains, 1/64 in seven strains, the MBC values were found 1/8 in four strains, 1/16 in six, 1/32 in eight and 1/64 in two strains. The MIC levels of SSE to gram negative rods were determined between 1/16 and 1/256, their MBC values were 1/8-1/128. SSE-MIC levels of AGBHS were 1/64 in six strains, 1/128 in 13, 1/256 in one strain, MBC levels were determined 1/64 in nine, 1/128 in 11 strains. MIC levels of S. aureus were 1/64 in 13 strains, 1428 in seven strains, MBC levels were 1/32 in five strains, 1/64 in 15 strains, SSE-MIC levels of KNS were 1/32 in three strains, 1/64 in eight, 1/128 in five and 1/256 in four, SSE-MBC levels were determined 1/32 in four, 1/64 in nine strains, 1/128 in seven strains. The MIC levels of SSE to gram positive coccus were determined between 1/32 and 1/256, their MBC levels were 1/32-1/128. In our study, inhibitory levels of SSE to 20 M. tuberculosis strains were determined respectively 1/64 in two strains, 1/128 in four strains ; 1/256 in 14 strains. Strains of C. albicans strains were determined respectively 1/64 in one strain, 1/128 in 12 strains, 1/256 in six strains, 1/512 in one strain. MFC levels were determined 1/64 in three strains, 1/128 in 14 strains, 1/256 in three strains.48 SSE which were extracted from garlic by distilled water extraction method were found effective to all microorganisms. Garlic has a bactericidal effect on gram positive and negative bacteria and M. tuberculosis and also fungucidal effect on C. albicans. C. albicans were found more sensitive to SSE than gram negative and gram positive bacteria M. tuberculosis were found to be the most sensitive microorganism to SSE in all of microorganism species.