Deneysel olarak oluşturulan kaşıntı üzerine nosiseptin reseptör antagonizmasının etkileri
Deneysel olarak oluşturulan kaşıntı üzerine nosiseptin reseptör antagonizmasının etkileri
  1. Tez No: 379303
  2. Yazar: KÜBRA DUVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUGÖL, YRD. DOÇ. ÖZGÜR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ağrı ve kaşıntı birçok benzerlikleri olan, huzursuzluk veren iki ayrı duyudur. Antipruritik ilaçların geliştirilmesinde terapötik bir hedef olarak periferik sisteme ek olarak santral sinir sistemi amaçlanır. En son keşfedilen opioid peptid olan nosiseptin/orfanin FQ, ve onun reseptörlerinin ağrı iletimindeki rolü tartışmalıdır. Nosiseptin supraspinal olarak verildiğinde pronosiseptif etki fakat spinal olarak verildiğinde antinosiseptif etki başlatır. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan kaşıntıda nosiseptin/orfanin FQ'nun rolünü inceledik. Balb/c farelerde intradermal serotonin (50 µg/50 µl/fare) ve nosiseptin (30 nmol/50 µl/fare) injeksiyonu ile kaşıntı meydana getirildi. Hem serotonin hem de nosiseptin ile oluşturulan kaşıntı nosiseptin reseptör antagonisti olan JTC-801 (1, 3, 10 mg/kg, i.p.) ile önlendi. JTC-801 (100 nmol) intradermal olarak verildiğinde ise serotonin ile oluşturulan kaşıntıları azalttı, fakat nosiseptin ile oluşturulan kaşıntılar üzerine etkili olamadı. Çalışmamızın sonuçları hem sistemik hem de lokal olarak nosiseptin reseptörlerinin antagonize edilmesinin antipruritik ilaçların gelişmesi için yeni bir hedef olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Itch and pain are two distressing sensations sharing a lot in common. In addition to periphery, central nervous system is proposed as a therapeutic target for the development of antipruritic drugs. The contribution of the most recently discovered opioid peptide, nociceptin/orphanin FQ, and its receptor in pain transmission is controversial. It seems to be pronociceptive when given supraspinally, but elicit antinociceptive action when injected spinally. Here, we examined whether nociceptin/orphanin FQ system plays role in experimentally-induced pruritus. Scratching behavior was produced by intradermal administration of serotonin (50 µg/50 µl/mouse) or nociceptin (30 nmol/50 µl/mouse) to Balb/c mice. JTC-801 (1, 3, 10 mg/kg, i.p.), a nociceptin receptor antagonist, attenuated both serotonin- and nociceptin-induced scratches. When given intradermally, JTC-801 (100 nmol) reduced serotonin-induced but not nociceptin-induced scratches. We propose that antagonizing nociceptin receptors either systemically or locally may be a novel target for the development of antipruritic agents.