İsatinin izole sıçan kalbinde oluşturulan iskemi reperfüzyon hasarındaki etkileri
Hemodynamic effon ects of isatin on isolated perfused heart
  1. Tez No: 379304
  2. Yazar: ZUHAL GUKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARZU VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İsatin vücut sıvılarında bulunan, natriüretik peptid antagonisti olduğu bilinen endojen bir indoldür. Bu çalışmada isatinin izole sıçan kalbindeki hemodinamik etkisi ve isatin uygulanmasına bağlı siklik guanozin monofosfat değerlerindeki değişim incelendi. Ayrıca isatinin miyokardiyal dokuda iskemi üzerine siklooksigenaz-2 ve nükleer faktör kappa B düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 250-350 gr ağırlığında erkek Wistar sıçanlar kullanıldı. Düşük akımlı iskeminin 30 dakika öncesinde Kontrol grubuna (n=10) serum fizyolojik, isatin grubuna (n=10) isatin (50 mg/kg) intraperitoneal olarak uygulandı. İzole kalpler Langendorf aparatına yerleştirildi. Bu gruplardaki izole kalplere 15 dakika boyunca Krebb's Henseleit solüsyonu perfüze edildi. Atriyal natriüretik peptit grubunda (n=7) ve isatin + atriyal natriüretk peptit grubunda (n=7) perfüzyon solüsyonuna atriyal natriüretik peptit (0.1 μM/L) eklendi. Tüm gruplarda sol ventrikül gelişim basıncı maksimum ve minimum basınç değişim değerleri çalışma boyunca kaydedildi. Sol ventrikül dokusunda siklooksigenaz-2 mRNA and nükleer faktör kapa B mRNA düzeyleri isatin (n=10) ve serum fizyolojik (n=10) verilmesini takiben 30 dakika sonrasında belirlendi. İsatin grubunun reperfüzyonun 60.
Özet (Çeviri)
Isatin is an endogen indole which is found in the body fluids and known as natriuretic peptid reseptor blocker. The hemodynamic effects of isatin were investigated in this study. Additionally, the alterations of cyclic guanosine monophosphate levels depending on isatin in application and the effect of isatin on myocardial infact area and the effects of isatin on the levels of cyclooxygenase-2 and nükleer faktor kappa B were investigated in this study. Male Wistar rats weighted 250-350 gr were used in this study. Normal saline in control group (n=10) and isatin (50 mg/kg) in isatin group (n=10) were applied intraperitoneally to rats 30 minutes before low flow ischemia. Isolated hearts were placed in a Langendorff apparatus. Krebb's Henseleit solution perfused for 15 minutes to the isolated hearts in each group. Atriyal natriuretic peptid (0.1 μM/L) was added to the perfusion solution in atrial natriuretic peptide group (n=7) and isatin + atrial natriuretic peptide group (n=8). Left ventricular developed pressure, maximum and minimum rate of pressure development (+dp/dt and -dp/dt) were recorded during the experiments. Cyclic guanosine monophosphate levels were measured in perfusion solution before and after 30 minutes and 60-minutes of ischemia in all groups. Cyclooxygenase-2 mRNA and nuclear factor kapa B mRNA levels in left ventricle tissue were also determined 30 minute after administration of isatin (n=10) or normal saline (n=10).