Örgütsel adalet algısı ve iş doyumu ilişkisi: Doğu Anadolu Bölgesi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları üzerine bir çalışma
Relationship between organizational justice and job satisfaction: A study on personnel of the Eastern Anatolia Region Provincial Directorate of Youth Welfare and Sports
  1. Tez No: 379319
  2. Yazar: MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma Doğu Anadolu Bölgesindeki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü personellerinin örgütsel adalet algıları ve iş doyumu düzeylerini tespit ederek aralarındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Doğu Anadolu Bölgesindeki 'Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde görevli yaklaşık 1000 personel oluşturmaktadır. Örneklem grubu Ağrı, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kars, Malatya ve Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan 214 kişi oluşturmuştur. Çalışanların kurumlarına yönelik adalet algılarını belirlemek için Niehoff ve Moorman tarafından geliştirilen Örgütsel Adalet Ölçeğinden ve Weiss ve ark. tarafından geliştirilen Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. 20 maddeden oluşan ve 5'li Likert tipli iki ölçeğin değerlendirmesinde de katılımcıların verdikleri cevapların puan karşılıkları ortalaması kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için Frekans Analizi, örgütsel adalet ve iş doyumu düzeylerinin belirlenmesinde Betimleyici İstatistik, cinsiyet, medeni durum, kurumdaki kadro statüsü, idari statü ve idari geçmiş gibi özelliklerle örgütsel adalet ve iş doyumu ilişkisinin tespiti için t-testi, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezuniyeti durumu, kadro statüsüne göre çalışma şekli ve kurumdaki çalışma yaşı ile örgütsel adalet ve iş doyumu ilişkisinin tespiti için Tek Yönlü Varyans Analizi, anlamlı ilişki durumlarının varlığında ise durumun hangi grup ya da değişkenden kaynaklandığının tespiti için de Tukey Testi uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan çalışma sonucunda katılımcılar Örgütsel Adalet Algısı ve İş Doyumu düzeyleri açısından memnuniyet seviyesinin altında bir ortalamaya sahiptir. Buna göre katılımcıların ortalama Örgütsel Adalet Algısı düzeyi (X=3.04±.993), ortalama İş Doyumu düzeyi (X=3.11±.914) olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to determine the organizational justice and job satisfaction levels of personnel working at Provincial Directorate of Youth Welfare and Sports and to investigate the relationship between two variable. Material and Method: The sample of the study included 214 personnel working at Provincial Directorates of Youth Welfare and Sports in cities in Eastern Anatolia region including Ağrı, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kars, Malatya and Muş. In terms of data collection, 'Organizational Justice Scale' developed by Niehoff and Moorman (1993) and Minnesota Job Satisfaction Scale by Weiss et al. Both of the scales consists of 20 items was used in order to determine the organizational justice and job satisfaction levels of the participants and average of the total scores obtained from both scales was calculated to determine the level of the level of organizational justice and job satisfaction of the participants.