Sporu bırakmış uzun mesafe koşucuları ve güreşçilerde kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Investigation of cardiac functions of former long distance runners and wrestlers
- Tez No: 379320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sporu Bırakmış Uzun Mesafe Koşucuları ve Güreşçilerde Kardiyak Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi Amaç: Düzenli ve uzun süreli yapılan kassal egzersizlerin kardiyovasküler sistem üzerine etkileri bilinmektedir.Yapılan çalışmaların çoğu, farklı yoğunluk ve sürelerde yapılan egzersiz programlarının kardiyak fonksiyonları nasıl etkilediği üzerine yoğunlaşmıştır. Literatürde uzun yıllar birbirinden farklı yoğun egzersiz geçmişi olan sporu bırakmış kişilerin kardiyak fonksiyonlarını değerlendiren araştırma sayısı çok sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı uzun süre spor geçmişi olan uzun mesafe koşucuları ve güreşçilerde standart ekokardiografi ve speckle tracking ekokardiografi (STE) kullanılarak kardiyak remodeling'lerin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 19 uzun mesafe koşucusu, 21 güreşci ve 19 sağlıklı kontrol grubu katılmıştır. Sol ventriküler longitudinal strain (S), sol ventriküler sistolik longitudinal oranı (SrS), sol ventriküler longitudinal diastolik erken doluş (SrE), sol ventriküler longitudinal diastolik geç doluş (SrA), global longitudinal strain (GLS), ve global longitudinal strain oranı (GLSr) apical iki, üç ve dört chamber grayscale görüntüleme kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında sistolik ve diastolik kan basınçı arasındaki farklar istatistiki açıdan anlamı bulunmamıştır. Sol ventrikül erken doluş (LV-EF) ve stroke volüm (SV) üç grup arasında benzer iken, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (BMI), sol ventrikül kütle (LV mass), sol ventrikül kütle indeksi ve relative diastolik duvar kalınlığı (RWT) istatistiki bakımdan güreşçilerde daha büyük olduğu tespit edildi. Bunun yanında, kalp atım oranı uzun mesafe koşucuları ve kontrol grubu arasında istatistikî önemli bir fark görülmezken, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında güreşçilerin kalp atım oranı istatistikî açıdan daha düşük olduğu gözlenmiştir. Üç grubun arasında sistolik ve diastolik fonksiyonlar konversial elektrografi ile karşılaştırıldı. Diastolik strain oran parametreleri speckle tracking elektrografi (STE) analizlerinde benzer iken, strain ve diastolik strain oran parametreleri güreşçilerde yüksek olarak görüldü. Sonuç: Aktif spor döneminde oluşan adaptif değişiklikler dinamik egzersiz yapan sporcularda uzun süreli takipte normal değerlere yaklaşmışken, statik egzersiz yapanlarda bu adaptif değişiklikler daha uzun süre devam etmektedir. Ancak devam eden bu değişikliklerin prognoza etkisinin faydalı mı, zararlımı olduğu net değildir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Cardiac Functions of Former Long Distance Runners and Wrestlers Aim: It is a well-known fact that regular longtime muscular exercises have effects on cardiovascular system. Most of the studies have concentrated on how exercises, which are done on different times and density, affect the cardiac functions. There are not many studies which evaluate the cardiac functions of former athletes who have different intensive exercise. The purpose of this study is to evaluate the cardiac remodeling of long distance runners and wrestlers who have long term sport backgrounds by using standard echocardiography and speckle tracking echocardiography. Material and Methods: 19 long distance runners, 21 wrestler and 19 healthy control groups attended to this study. Left ventricular longitudinal strain (S), the rate of left ventricular systolic longitudinal (SrS), early filling left ventricular longitudinal diastolic (SrE), late filling left ventricular longitudinal diastolic (SrA), global longitudinal strain (GLS), the rate of global longitudinal strain (GLSr) were evaluated by using apical 2, 3, and 4 chamber grayscale screening. Results: Differences between systolic and diastolic blood pressure among groups were not statistically meaningful. While early filling left ventricular and stroke volume are similar among three groups, body weight, body mass index, left ventricular mass, left ventricular mass index and relative diastolic wall thickness are statistically bigger in wrestlers. Besides, there was not an important difference between long distance runners and control groups in terms of heart rate but in comparison with control group the heart rate of the wrestlers was statically lower. Systolic and diastolic functions among the three groups were compared by using conversial electrograph. While the parameters of diastolic strain rate were similar in speckle tracking electrograph analysis, the parameters strain and diastolic strain rate are higher in wrestlers. Conclusions: While adaptive changes occurred in active sport period are close to the normal rates in athletes who have regular dynamic exercise program, these adaptive changes last longer in those who have static exercise program. However, it is not clear that whether the effects of these continuing changes to prognosis are useful or dangerous.