Maclura pomifera bitkisinden izole edilen osajin maddesinin ratlarda indometazin ile oluşturulan gastrik hasar üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of osajin substance isolated from maclura pomifera plant on indomethacin-induced gastric damage in rats
  1. Tez No: 379339
  2. Yazar: HÜSEYİN SERKAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BÜNYAMİ HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Daha önceki çalışmalarda Maclura pomifera bitkisinin su ekstresinin gastrik hasar üzerine etkili olduğu bildirilmiş, bu çalışmada ise bu etkinliğe sahip olduğu düşünülen osajin maddesi saflaştırılarak, ratlarda indometazin ile oluşturulan gastrik hasar üzerine antiülser etkileri incelenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma için gerekli olan osajin Maclura pomifera bitkisinden İTK yöntemi ile saflaştırılarak, NMR yöntemi ile yapısı aydınlatıldı. Çalışma için, toplam 36 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat temin edilerek, 6'şarlı 6 gruba ayrıldı. REF grubuna 25 mg/kg ranitidin (Ulcuran® 25 mg/ml flakon), OSJ 100 grubuna 100 mg/kg, OSJ 200 grubuna 200 mg/kg, OSJ 400 grubuna 400 mg/kg osajin ve sağlıklı grup hariç tüm gruplara 25 mg/kg indometazin uygulandı. Ratlar, uygulamadan 6 saat sonra sakrifiye edilerek, midelerinde milimetrik kağıt yardımıyla ülser alanı tespitleri yapıldı. Biyokimyasal olarak, mide dokularında LPO ve GSH seviyeleri ile SOD ve KAT aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Previously, water extract of Maclura pomifera plant has been found effective on gastric damage. Hence, in this study, Osajin substance with possible curative activity was purified and its antiulcer effects were investigated on gastric damage induced by indomethacin in rats. Materials and Methods: Osajin substance needed was purified from Maclura pomifera plant by TLC method and its structure was elucidated by NMR methods. For the study, a total of 36 Sprague Dawley male rats were purchased and they were divided into 6 groups (n=6 each). The 25 mg/kg indomethacin was administered orally to all groups, except healthy ones, and 25 mg/kg ranitidine (Ulcuran® 25 mg/ml vial) to REF group, 100 mg/kg osajin to OSJ 100 group, 200 mg/kg osajin to OSJ 200 group and 400 mg/kg osajin to OSJ 400 group. Rats were sacrificed after 6th hours of administrations and ulcerative fields were identified in stomach via graph papers. Biochemically, LPO and GSH levels as well as SOD and CAT activities were measured in stomach tissues.