Preeklamptik gebe plasentalarında 5-ht7 reseptör ekspresyonunun incelenmesi
Investigation of 5-ht7 receptor expression in placentas from preeclamptic pregnancies
- Tez No: 379349
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Çalışmamızda, preeklampsili ve sağlıklı gebe plasentalarında 5-HT7 reseptör ekpresyonlarını inceleyerek sebebi kesin olarak bilinemeyen preeklampsinin fizyopatolojik kaskadına yeni bir basamak eklemeyi ve bu yolla yeni tedavi yöntemleri keşfetmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Gebeliğin 20. haftasından sonra 140/90 mmHg üzerinde tansiyonu olan hastalar çalışma grubuna alındı. Kontrol grubu olarak tamamen sağlıklı gebeler alındı. Gebelik öncesinde kronik hipertansiyon, diyabetes mellitus, kronik renal yetmezlik, kalp hastalığı, troid fonksiyon bozukluğu bulunan ve/veya antihipertansif kullanan hastalar ve çoğul gebeler çalışma dışında tutuldu. Doğum öncesi ve sonrası sistolik ve diastolik tansiyon değerleri ve biyokimyasal parametreler (ALT, AST, BUN, Kreatin, Proteinüri, Albumin) ölçüldü. Doğum sonrası elde edilen plasentalardan 5-HT7 reseptör ekpresyonları RT-PCR analiz yöntemi ile araştırıldı. Bulgular: Preeklampsili gebelerin doğum öncesi ve doğum sonrası sistolik ve diyastolik tansiyon değerleri sağlıklı gebelere göre yüksekti. Aynı şekilde preeklampsili gebelerin proteinürisi mevcuttu ve böbrek fonksiyon göstergeleri olan BUN ve Kreatin değerleri de sağlıklı gebelerden yüksekti. Hastaların yaş ortalamaları ve karaciğer fonksiyonları arasında anlamlı fark bulunmazken serum total protein seviyeleri de sağlıklı ve preeklampsili gebeler arasında farksız bulunmuştu. Yenidoğan ağırlığı preeklampsili gebelerde sağlıklı gebelere göre anlamlı şekilde düşmüştü. Tüm bunlara ek olarak çalışmamızın asıl amacı olan 5-HT7 reseptör ekspresyonu sağlıklı gebelerin plasenta dokularında tespit edilmiş ve aynı zamanda bu ekspresyonun preeklamptik gebelerde sağlıklı gebelere göre yaklaşık 8 kat arttığı belirlenmiştir. Sonuç: Sonuç olarak normal plasentada 5-HT7 reseptörlerinin ekpresyonunu ilk kez bu çalışma ile gösterilmiştir. Aynı zamanda pre-eklamtik plasentalarda sağlıklı plasenta dokusuna göre yüksek oranda artmış 5-HT7 reseptör ekspresyonunu da ilk kez bu çalışma ile gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : 5-HT, 5-HT7, Plasenta, Preeklampsi, Reseptör
Özet (Çeviri)
Aim : In this study, by examining 5-HT7 receptor expression in placentas from preeclamptic and normal pregnancies, we aimed to discover a new step of pathophysiological cascade and so new treatment methods for preeclampsia which the exact etiology is unknown. Material and Method : Patients who are blood pressure over the 140/90 mmHg were included in the study after 20 weeks of gestation. Completely healthy pregnant women were included as the control group. patients who have chronic hypertension, diabetes mellitus, chronic renal failure, heart disease, thyroid dysfunction before pregnancy and/or patients taking antihypertensives and multiple pregnancies were excluded from the study. Systolic and diastolic blood pressure values before and after birth, and biochemical parameters (ALT, AST, BUN, creatinine, proteinuria, albumin) were measured. 5-HT7 receptor expression was investigated on the placentas obtained after birth by RT-PCR analysis. Results : Pre-natal and post-natal systolic and diastolic blood pressure values of preeclamptic pregnants were higher than those of healthy pregnant women. Similarly, there was proteinuria in preeclampsia patinets and renal function indicators as BUN and creatinine were higher than healthy pregnant women. There was no significant difference between liver function and mean age of the patients and also serum total protein levels between healthy and preeclamptic women were similar. Birth weight in pregnant women with preeclampsia had significantly decreased compared to the healthy pregnants. In addition to these, as the main purpose of our study, the 5-HT7 receptor expression has been detected in placental tissue of healthy pregnant women, and this expression in pre-eclamptic patients was determined to be approximately 8-fold increased when compared to the healthy pregnant women. Conclusion : In conclusion, for the first time this study has been shown 5-HT 7 receptor expression in normal placenta. At the same time, it has been shown that in pre-eclamptic placenta tissue was higher than healthy placenta the rate of increase in 5-HT 7 receptor expression by this study for the first time. Key Words : 5-HT, 5-HT7, Placenta, Preeclampsia, Receptor