Hellp sendromlu hastalarda serum çinko ve bakır düzeyleri
Serum zinc and cu levels in patients with hellp syndrome
- Tez No: 379350
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: HELLP sendromu, hemoliz, yükselmiş karaciğer enzimleri ve trombositopeni ile karakterize bir hastalıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, fetal gelişim ve büyümede eser elementlerin rolünün olabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada, HELLP sendromlu hamilelerde serum çinko ve bakır düzeyinin araştırılmasını amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışmada, HELLP sendromu tanısı konulan 20 hasta ve 20 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundan alınan 3 mL kan örnekleri santrifüjlenip serumları ayrılmış ve -800C de çalışma gününe kadar saklanmıştır. Tüm serum örneklerinde çinko ve bakır düzeylerinin ölçümü AAS cihazı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: HELLP sendromlu hastalarda serum Zn düzeylerinde anlamlı bir artış tespit edilmiş ancak serum Cu düzeyleri açısından anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Sonuç: HELLP sendromu ile serum Zn düzeyleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmuş fakat serum Cu düzeyleri ile hastalık arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: HELLP syndrome is a disease characterized with hemolysis, elevated liver enzymes and thrombocytopenia. Recently, in studies it has been suggested that trace elements may play a role in fetal development and growth. In this study, it is aimed to investigate the levels of serum zinc and copper in pregnant women with HELLP syndrome. Material and Method: In this study, twenty pregnant patients diagnosed with HELLP syndrome and twenty healthy pregnant women were included in the study. Three mL blood samples were taken from patient and control groups were centrifuged, and the serums were separated and stored at -800C until the working day. The measurements of the levels of zinc and copper in all serum samples were performed by using AAS. Results: It was detected a significant rising in the levels of Zn between patients with HELLP syndrome but it was not observed a significant changing in terms of serum Cu levels. Conclusion: It was found statistically significant correlation between HELLP syndrome and serum Zn levels. However it was found no correlation between serum Cu levels and the disease.