Seramik alt yapı materyallerinin mine ve dentine bağlanma dayanımı üzerine adeziv rezin simanların etkisi
Effect of adhesive resin cements on bond strength of ceramic core materials to enamel and dentin
- Tez No: 379353
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İHSAN ALADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, seramik alt yapı materyallerinin mine ve dentine makaslama bağlanma dayanımı üzerine self-etch ve self-adeziv rezin simanların etkisini incelemekti. Materyal ve Metot: Çürüksüz insan maksiller santral kesici dişleri seçildi ve dişlerin vestibul yüzleri kesilerek mine ve dentin yüzeyleri açığa çıkarıldı. 3 farklı seramik alt yapı materyali (IPS e.max Press, Turkom-Cera ve Prettau Zirconia) 3 farklı self-etch adeziv (Duo-Link, Panavia F 2.0 ve RelyX Ultimate Clicker) ve 2 farklı self-adeziv (RelyX U200 Automix ve Maxcem Elite) rezin siman sistemleri üretici firmanın talimatları doğrultusunda kullanılarak dişlere simante edildi. Makaslama bağlanma dayanımı testi universal test cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Kırılma tipleri stereomikroskop ile belirlendi ve adeziv rezin siman ile diş yüzeyleri arasındaki bağlantı ara yüzeyini taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Veriler varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi ve Tukey testi anlamlı farklılıkları tespit etmek için kullanıldı (α=0.05). Bulgular: Adeziv rezin simanlar, diş yüzeyleri ve seramik alt yapı materyalleri (p0.05) hariç, anlamlı farklılıklar bulundu. En yüksek bağlanma dayanımı mineye Duo-Link ile simante edilen Turkom-Cera örneklerde (24.51 ±3.40 MPa) ve en düşük bağlanma dayanımı ise dentine Maxcem Elite ile simante edilen Prettau Zirconia örneklerde bulundu (4.42 ±1.53 MPa). Sonuç: Maksimum bağlanma dayanımı sağlamak için, preperasyon sırasında, mümkün olduğunca mine dokusu korunmalıdır. Ayrıca, self-adeziv rezin simanlar self-etch adeziv rezin simalarla bağlanma dayanımı açısından karşılaştırıldığında, bağlanma dayanımlarının iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the present study was to evaluate the effect of self-etch and self-adhesive resin cements on shear bond strength of ceramic core materials to enamel and dentin. Material and Method: Extracted carious-free human first maxillary incisor teeth were selected and vestibule surfaces were cut flat to get an enamel and dentin surface. Ceramic core materials (IPS e.max Press, Turkom-Cera, and Prettau Zirconia) were luted to the tooth surfaces by using 3 self-etch adhesive (Duo-Link, Panavia F 2.0, and RelyX Ultimate Clicker) and 2 self-adhesive resin (RelyX U200 Automix and Maxcem Elite) systems according to the manufacturers' instructions. Shear bond strength test was performed using a universal testing machine. Failure modes were determined under a stereomicroscope and bonding interfaces between the adhesive resin cement and tooth were evaluated with a scanning electron microscope. Data were analyzed with analyses of variance (ANOVA) and Tukey test was performed to identify significant differences (α=0.05). Results: Significant differences were found among the groups in terms of adhesive resin cements, tooth surfaces and ceramic core materials (p0.05). The highest shear bond strength was determined for Turkom-Cera specimens luting to enamel using Duo-Link (24.51 ±3.40 MPa) and the lowest for Prettau Zirconia specimens luting to dentin using Maxcem Elite (4.42 ±1.53 MPa). Conclusion: During preparation, enamel must be protected as much as possible to obtain maximum bond strength. In addition, self-adhesive resin cements need for improvement regarding the bond strength compared to self-etch adhesive resin cements.