Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak infraorbital foramen, infraorbital kanal, infraorbital sulkus ve çevre yapıların anatomik olarak retrospektif incelenmesi
Retrospective morphometric analysis of the infraorbital foramen, infraorbital canal and infraorbital sulcus and peripheral structures with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 379354
  2. Yazar: ESMA KARAPINAR UMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN DAĞİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Tez çalışmamızın amacı, infraorbital foramen, kanal ve sulkusun anatomik lokalizasyonun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 125 hastanın Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelenerek. İnfraorbital foramen ve kanal ve sulkus'un anatomik özellikleri belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza %42 daire, %58 oval şekilli infraorbital foramen bulundu. Oval olanların %66.9'u oblik, %28.30 vertikal, %4.80'i horizontal doğrultudaydı. İnfraorbital foramenin vertikal çapı cinsiyet ve taraf ayrımı yapmaksızın ortalama 3.71 ± 0.61 mm, horizontal çapı ortalama 3.17 ± 0.56 mm bulundu. İnfraorbital foramenin orta hatta uzaklığı ortalama 25.10 ± 2.17 mm, orbitanın üst kenarına uzaklığı ortalama 41.91 ±2 .77 mm, infraorbital kenara uzaklığı ortalama ortalama 5.63 ± 1.77 mm, lateral nazal duvara uzaklığı ortalama 9.32 ± 2.68 mm, spina nasalis anteriora uzaklığı ortalama 17.97 ± 3.99 mm, foramenin üzerindeki yumuşak doku kalınlığı ortalama 11.52 ± 2.40 mm, sağ ve sol infraorbital foramen arasındaki uzaklık ortalama 50.20 ± 3.90 mm ölçüldü. % 56.4 oranında aksesuar foramene rastlandı. İnfraorbital kanal uzunluğu 11.73 ± 1.90 mm, infraorbital sulkus uzunluğu 16.15 ± 2.90 mm, ikisi arasındaki açı 154.3 ± 8.57° ve kanalın doğrultusunun horizontal düzlem ile yaptığı açı 41.02 ± 7.60° ölçüldü. Sonuç: Bu çalışma, infraorbital foramen ve infraorbital kanalın morfolojisi ile ilgili literatüre bilgi ekler. Cerrahi olarak önem taşıyan anatomik noktaların mesafelerini belirleyerek maksillofasiyal cerrahi sırasında nörovasküler yapıların hasar görmesinin önlenmesi, lokal anestezi uygulamaları ve diğer invaziv işlemler için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate of anatomical localization of infraorbital foramen, canal and sulcus by using cone beam computed tomography. Material and Method: In this descriptive study, cone beam computed tomography images of 125 patients were retrospectively analyzed. Infraorbital foramen and canal's anatomic variation are determined. Results: In our study 42% circular and 58% oval-shaped IOF were discovered. The direction of IOF have been observed to be 66.9% oblique, 28.30% vertical and 4.80% horizontal. Vertical diameter of IOF was 3.71 ± 0.61 mm and horizontal diameter of IOF was 3.17 ± 0.56 mm. The average distance of IOF to the midline was 25.10 ± 2.17 mm, to the supraorbital margin was 41.91 ± 2 .77 mm, to the infraorbital margin was 5.63 ± 1.77 mm, to the lateral nasal wall was 9.32 ± 2.68 mm, to the spina nasalis anterior was 17.97 ± 3.99 mm, the soft tissue thickness on foramen was 11.52 ± 2.40 mm, and the distance between the right and left IOF was 50.20 ± 3.90 mm. The frequency of accessory IOF was observed 56.4%. The average length of infraorbital canal was 11.73 ± 1.90 mm, infraorbital sulcus was 16.15±2.90 mm, the angle between two of them was 154.3 ± 8.57° and the angle between the horizontal plane and the direction of the channel was 41.02 ± 7.60°. Conclusion: This study, adds information to the literature on the morphology of the infraorbital foramen and infraorbital canal. This study may lead the way for prevention of damage to neurovascular structures during maxillofacial surgery by determining the distance of surgically important anatomical landmarks, local anesthesia practices and other invasive procedures.