Kick boks amatör ring müsabakalarının tekniksel analizi: Düz gard ve ters gard sporcuların karşılaştırılması
Technical analysis of amateur kickboxing ring matches: A comparison of orthodox and southpaw fighters
- Tez No: 998198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEBRAİL GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2023 Kick Boks Büyükler Dünya Şampiyonası'nda gerçekleştirilen amatör ring müsabakalarında düz gard ve ters gard sporcuların yumruk ve tekme tekniklerini video analiz yöntemiyle incelemek ve gard tiplerine göre teknik kullanım sıklıkları ile isabet oranlarını karşılaştırmaktır. Yöntem: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı kesitsel tasarımla yürütülen çalışmanın örneklemini 300 amatör ring karşılaşması oluşturmuştur (düz gard: n = 263; ters gard: n = 37). Yumruk ve tekme teknikleri sağ–sol taraf ve isabet durumuna göre video analizle kodlanmıştır. Normal dağılım Shapiro–Wilk testi ile doğrulanmış (p > 0,05), gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t-testi ve etki büyüklüğü için Hedges' g kullanılmıştır (p < 0,05). Bulgular: Toplam yumruk ve toplam tekme sayıları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p = 0,841; p = 0,417). Ancak ters gard sporcuların isabetli sol direk yumruk sayısı daha yüksek bulunmuştur (10,05 ± 7,45; p = 0,044; g = −0,35). Kroşe yumruklarda düz gard sporcular sol kroşeyi (p = 0,002), ters gard sporcular ise sağ kroşe ve isabetli sağ kroşe tekniklerini daha sık kullanmıştır (p ≤ 0,005). Tekme tekniklerinde düz gard sporcular sağ low kick ve isabetli sağ low kickte üstünlük gösterirken (p < 0,001), ters gard sporcular isabetli sol low kick (9,92 ± 5,31; p = 0,022; g = −0,40), sol middle kick, isabetli sol middle kick, sol diz ve isabetli sol diz tekniklerinde anlamlı derecede daha yüksek değerlere ulaşmıştır (p < 0,001). Sonuç: Gard tipinin kick boks müsabakalarında teknik yönelim ve isabet oranlarını etkilediği; yumruklarda önde bulunan uzvun, tekmelerde ise baskın arka ekstremitenin daha etkin kullanıldığı, ters gard sporcuların özellikle isabetli sol direk, sol middle kick ve sol diz tekniklerinde daha yüksek performans sergilediği belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, antrenman planlaması, teknik-taktik hazırlık ve rakip analizine yönelik uygulamalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine punching and kicking techniques used by orthodox and southpaw fighters in amateur ring matches held during the 2023 Kickboxing World Senior Championship using video analysis, and to compare technique frequency and landing rates according to guard type. Methods: This study employed a descriptive and comparative cross-sectional design. The sample consisted of 300 amateur ring matches (orthodox: n = 263; southpaw: n = 37). Punching and kicking techniques were coded via video analysis according to right–left side and landing status. Normality was confirmed using the Shapiro–Wilk test (p > 0.05). Between-group comparisons were conducted using independent samples t-tests, and effect sizes were calculated using Hedges' g, with the level of significance set at p < 0.05. Results: No significant differences were observed between groups in total punch or total kick counts (p = 0.841; p = 0.417). However, southpaw fighters demonstrated a significantly higher number of landed left straight punches (10.05 ± 7.45; p = 0.044; g = −0.35). In hook punches, orthodox fighters more frequently used the left hook (p = 0.002), whereas southpaw fighters more frequently applied the right hook and landed right hook techniques (p ≤ 0.005). For kicking techniques, orthodox fighters showed superiority in the right low kick and landed right low kick (p < 0.001), while southpaw fighters achieved significantly higher values in the landed left low kick (9.92 ± 5.31; p = 0.022; g = −0.40), left middle kick, landed left middle kick, left knee, and landed left knee techniques (p < 0.001). Conclusion: Guard type influences technical orientation and landing rates in kickboxing matches. While the lead limb is more effective in punching and the dominant rear limb in kicking, southpaw fighters demonstrate superior performance particularly in landed left straight punches, left middle kicks, and left knee techniques. These findings may contribute to training planning, technical–tactical preparation, and opponent analysis.