Plastik sanatlarda estetik eleştiri (resim örneğinde)
Esthetical critics in plastic arts (in painting)
- Tez No: 379358
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI M. ERİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmada plastik sanatlarda estetik eleştirinin tanımlanması, tanıtılması ve örneklenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelinden yararlanılan araştırmada, literatür taraması ile kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Estetik eleştiri uygulanırken ölçüt olarak, Adorno'nun estetik kuramından yararlanılmıştır. Bu amaçla Adorno'nun estetik kuramı irdelenerek, temel ilkeleri belirlenmiş ve ölçüt olarak sıralanmıştır. Bu ölçüt kullanılarak, Neşet Günal'ın, Adnan Turani'nin, Burhan Uygur'un, Francis Bacon'ın, Georg Baselitz'in ve Robert Rauschenberg'in beşer yapıtının estetik eleştirisi yapılmıştır. Yapıtlar genel olarak sanatçıların olgunluk dönemi ve sanatçıların biçem anlayışlarının temel özelliklerini taşıdıkları düşünülen yapıtları arasından seçilmiştir. Yapıtların estetik eleştirileri sonucunda elde edilen bulgular; estetik eleştiri, eleştiriyi yapan kişinin güzellik anlayışı ya da bir estetik kuramının temel ilkelerinin tamamı ya da bir kısmı ölçüt alınarak bir sanatçının, bir yapıtın ya da birden fazla yapıtın değerlendirilmesi olduğunu; estetik eleştiri ile tüm sanatçılara ve yapıtlara yaklaşılabileceğini; ele alınan ölçütün tüm sanatçıların ve yapıtların eleştirilerinde kullanılabileceğini, ancak her birinde aynı sonuca ulaşılamayacağını; yapıtların, ölçütle ne kadar çakışıp çakışmadıklarına bakılarak ne kadar estetik olduklarının belirlenebileceğini ve estetik eleştiri yapılırken, yapıtların eleştirilerinin yanı sıra, ölçüt alınan estetik kuramının da irdelendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define and introduce the esthetical critics in plastic arts by means of examples. General screening model was used for this study. The theoretical framework have been constituted based on the resources. The esthetical theory of Adorno has been used as criteria for esthetical k critics. The kesthetical k theory kof kAdorno khas kbeen kanalyzed kand k its main principles have been maintained and listed as criteria. These criteria have been used for the esthetical critics of the 5 different works of Neşet Günal, Adnan Turani, Burhan Uygur, Francis Bacon, George Bazelitz and Robert Rauschenberg. The works have been selected among the works of these artists that may represent the main characteristics their masterpieces and their formative styles. The findings carried out that esthetical critics is multi assessment of the all or some works of an artist based on the main principles of esthetical theory as whole or partly and the beauty concept of critiques. It is possible to analyze all the works of artists by esthetical critics. The criteria might be used for criticizing the works of artists. However, one should keep in mind that it is not possible to reach the same conclusions by using the esthetical critics. It is possible to determine how esthetical they are and overlapped in the artworks. In esthetical critics, the esthetical theory, which is taken as criteria is analyzed besides the critics of works.