Kick boks dünya şampiyonasının zaman hareket analizi ve simülasyon kick boks müsabakalarının enerji sistem katkılarının hesaplanması
Time-motion analysis of the kickboxing world championship and calculation of the contributions of energy systems in the simulation kickboxing competitions
  1. Tez No: 797118
  2. Yazar: CEBRAİL GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Kick Boks Dünya Şampiyonasının zaman-hareket analiz profilini ortaya çıkarabilmek ve elden edilen bulgular ile simülasyon Kick Boks müsabakası oluşturup, simülasyon Kick Boks müsabakalarının fizyolojik gereksinimlerini ve enerji sistem katkılarını hesaplamaktır. Yöntem: Kick Boks zaman-hareket analizi çalışmamız kapsamında 656 resmi ve elit müsabaka ağır çekimde izlenerek incelenmiş, yüksek yoğunluklu aktivite süresi (YYAS), düşük yoğunluklu aktivite süresi (DYAS) ve hakem duraklama süreleri (HDS) belirlenmiştir. Bu süreler kullanılarak oluşturulan simülasyon Kick Boks müsabakalarının fizyolojik gereksinimleri ve enerji sistem katkıları hesaplanmıştır. Bulgular: Kick Boks zaman hareket analizi raunt başı ortalama YYAS; 33,25±9,8, DYAS; 86,76±9,8, HDS ise 17,33±21,7 şeklinde raporlanmış YYAS/DYAS oranı 1:3 olarak bulunmuştur. Ayrıca Kick Boks müsabakalarında rauntların ilerlemesiyle YYAS arttığı görülmüştür (p < 0,05). Ayrıca tatami müsabakalarının, ring müsabakalarına göre (p < 0,05) daha fazla YYAS içerdiği bulunmuştur. Enerji sistemleri hesaplamalarında ise simülasyon Kick Boks müsabakasına en fazla katkı veren sistem aerobik sistem (%54±5), ardından ATP-PCr (%36±5) ve en az katkı veren sistemin de laktik sistem (%10±1) ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p < 0,05) bulunmuştur. Ayrıca bir simülasyon Kick Boks müsabakasının 545±73 kJ enerji harcamasına sebep olduğu raporlanmıştır. Sonuç: Elit Kick Boks müsabakalarında YYAS: DYAS oranı 1:3 olarak bulunmuştur. Aynı zamanda aerobik sistem ve ATP-PCr sistemlerinin simülasyon Kick Boks müsabakalarına en fazla katkıyı veren enerji sistemleri olduğundan, sporcular, Kick Boks performansını artırmak için bu verileri kullanarak yüklenme: dinlenme oranı belirleyebilir ve bu bilgilere göre antrenman yöntemlerini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to describe the time-motion analysis profile of the Kickboxing World Championship and create a simulation Kickboxing match using the findings obtained here, and to calculate the physiological requirements and energy system contributions of simulation Kickboxing matches. Method: Within the scope of Kickboxing time-motion analysis study, 656 official and elite competitions were examined in slow motion, and the high intensity activity time (HIAT), low intensity activity time (LIAT), and referee pause times (RPT) were determined. The physiological requirements and energy system contributions were calculated of the simulation Kickboxing matches created using the time-motion analysis data. Findings: The Kickboxing time-motion analysis reported an average HIAT of 33.25±9.8, LIAT of 86.76±9.8, and RPT of 17.33±21.7 per round with a HIAT/LIAT ratio of 1:3. It was also observed that HIAT increased with the progression of rounds in Kickboxing matches (p < 0.05). Furthermore, tatami matches were found to contain more HIAT than ring matches (p < 0.05). In terms of energy system contributions, the aerobic system had the highest contribution to the simulation Kickboxing matches (54±5%), followed by the ATP-PCr system (36±5%), and the lactic system which had the lowest contribution (10±1%), with statistically significant differences among them (p < 0.05). Additionally, it has been reported that a simulation Kickboxing competition resulted in an energy expenditure of 545±73 kJ. Result: The ratio of high and low-intensity activity durations was reported as 1:3. This ratio can be used by athletes to determine their work load and rest ratio for improving their Kickboxing performance