Bir üniversite hastanesindeki hastaların hemşirelik bakımını algılayışları
Perception of nursing care of patients in a university hospital
- Tez No: 379373
- Danışmanlar: PROF. DR. MAĞFİRET KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde yatan hastaların hemşirelik bakımını algılayışlarını belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma KTÜ Farabi Hastanesi pediatri, psikiyatri ve yoğun bakım servisleri dışındaki diğer dahili ve cerrahi kliniklerinde Ocak-Mart 2014 tarihleri arasında en az 14 gün yatan, evreni bilinen örneklem formülü kullanılarak belirlenen ve olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen 277 hasta ile yapılmıştır. Veriler hastalara ait tanıtıcı özellikler ile hastaların hemşirelik bakımını algılayış ölçeği formları ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Mann Whitney U, Student t, Kurskall Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların hemşirelik bakımını algılayış ölçeğinden aldığı puan ortalaması 62.64±10.08'dir. Alınan hemşirelik bakımını hastaların %48.7'si iyi, %36.8'i de çok iyi olarak algılamaktadır. Hastaların %19'u da hemşirelik bakımını kötü olarak algılamaktadır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, mesleği, medeni ve öğrenim durumu, yaşadığı yer, gelir durumu, hastanede yatış süresi, yattığı klinik ve refakatçi bulundurma durumu ile hemşirelik bakımını algılayış puan ortalaması karşılaştırıldığında, puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Perception of Nursing Care of Patients in a University Hospital Aim: To determine the perceptions of inpatients about care at Farabi Hospital in KTU. Material and Method: This research was conducted by using the universe known examples of formulas and probability selected by sampling method with 277 chosen patients in the hospital at least 14 days in other internal and surgical clinics expept for pediatric, psychiatry, and intensive care unit services between January-March 2014 in KTU Farabi Hospital The data was collected through the forms of nursing care perception scale of patients and defining characteristics of patients. In the evaluation of data, percentage, mean, Mann Whitney U, Student t and Kurskall Wallis tests were applied. Results: The average point the patients got in nursing care perception scale is 62.64±10.08'dir. 48.7 % of patients regard nursing care well and 36.8 % of them regard it very well. 19 % of the patients regard nursing care badly. When the age, sex, occupation, marital status, educational background, residential place, income level, hospitalization period, hospitalization clinic and having a hospital attendant were compared with nursing care perception average point, the difference among point averages was not found meaningful statistically. (p>0.05).